Emerytury stażowe - jesteś za?
BiznesInfo
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Września 2020

Czy popierasz emerytury stażowe? Emerytem stałbyś się nawet przed 60-tką

Emerytury stażowe mogą wejść w życie już całkiem niedługo - wynika z ustaleń Faktu. Podczas pierwszej kadencji w 2015 r. nie udało się prezydentowi przeforsować pomysłu. Jak będzie tym razem i co to oznacza dla Polaków?

Emerytury stażowe

Prezydent Andrzej Duda drugi raz próbuje przeforsować pomysł emerytur stażowych, które były jednym z punktów porozumienia z “Solidarnością” podpisanego przed wyborami. Zgodnie z założeniami świadczenia przyznawanego na podstawie stażu pracy osoby po przepracowaniu wymaganego czasu mogłyby przechodzić na emeryturę o pięć lat wcześniej niż ma to miejsce w tej chwili.

– Chcemy, by kobiety mogły przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni 40 bez względu na wiek – wyjawił w rozmowie z Faktem Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”.

Jeden z największych polskich banków w tarapatach. GW: mógł pośredniczyć w praniu brudnych pieniędzyJeden z największych polskich banków w tarapatach. GW: mógł pośredniczyć w praniu brudnych pieniędzyCzytaj dalej

Prace nad ustawą trwają już w Kancelarii Prezydenta i mają zająć 2-3 miesiące, po których dokument zostanie zgłoszony do Sejmu jako inicjatywa prezydenta, ustalił portal.

Wprowadzenie emerytur stażowych wiąże się ze sporym kosztem sięgając nawet 9 mld zł rocznie, w związku z czym projekt poprzednim razem odrzucono. Warto pamiętać, że już teraz pieniędzy na wypłacanie emerytur zaczyna brakować, kolejne tak wielkie obciążenie budżetu może okazać się gwoździem do trumny.

– Pracujący Polacy powinni móc wcześniej korzystać z tego, co przez lata płacili do ZUS – podkreślił w Fakcie Marek Lewandowski, jednak zapomniał dodać, że po tak szybkim przejściu na emeryturę świadczenie, które nam się będzie należeć prawdopodobnie będzie niewystarczające do tego, by wieść godne życie. Nie raz pisaliśmy już o tym, że im dłużej się pracuje tym na wyższą emeryturę można liczyć. Podobnie jest z emeryturami stażowymi, które nie mogą być wysokie, ponieważ wymagany czas pracy jest zbyt krótki, by wypracować sobie fundusze, za które można przeżyć jesień życia.

Rodzice prześlą Ci pieniądze, a Ty możesz zapłacić podatek. Grożą ci też sankcjeRodzice prześlą Ci pieniądze, a Ty możesz zapłacić podatek. Grożą ci też sankcjeCzytaj dalej

Eksperci zauważają, że wprowadzenie emerytur stażowych jest krokiem w stronę górników. Fakt wprowadzenia świadczenia może stać się kartą przetargową podczas negocjacji ze związkami zawodowymi. Jeśli rząd zadecyduje o zamknięciu niektórych kopalń będzie mógł zaproponować górnikom skorzystanie ze wcześniejszej emerytury.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Stało się, w aptekach obowiązuje nowe prawo. Polacy muszą być gotowi na duże ograniczenia
2. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
3. Sejm podjął decyzję, wiele psów również dostanie emeryturę. Ile wyniesie?

Warunki wypłacania emerytur stażowych

Możliwe, że ustawa weźmie pod uwagę obawy dotyczące tego, że świadczenia po wypracowaniu wymaganego wieku mogą okazać się niewiarygodnie niskie, dlatego jednym z warunków przyznania emerytury stażowej może być to, że osoba, która chce przejść na emeryturę stażową musi mieć na swoim koncie ZUS zgromadzony odpowiedni kapitał, co oznacza, że przez całe swoje życie musiały dobrze zarabiać.

– Kobieta mająca 35 lat stażu pracy, zarabiająca przez całe życie równowartość pensji minimalnej, uzbiera w ZUS ok. 200 tys. zł. Jeśli przeszłaby na emeryturę stażową w wieku 55 lat, dostałaby 647 zł brutto miesięcznie – stwierdził dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Skok na naszą kasę. Kolejne banki śrubują opłatySkok na naszą kasę. Kolejne banki śrubują opłatyCzytaj dalej

W tej chwili jeszcze nie wiadomo, czy wcześniejsze emerytury zostałyby podniesione do wartości minimalnej emerytury - 1200 zł brutto.

Kolejnym warunkiem wprowadzonym przez “Solidarność” jest to, by osoba chcąca skorzystać z emerytury stażowej miała na koncie ZUS zgromadzony kapitał, który pozwoli jej na wypłatę comiesięcznego świadczenia w wysokości 120 proc. emerytury minimalnej. Oznacza to, że wyliczone emerytowi świadczenie musiałoby wynosić ponad 1500 zł, czyli aby 55-latce przyznano prawo do stażówki musiałaby mieć na swoim koncie ZUS zgromadzone środki w wysokości minimum 463 tys. zł, a 60-latek – 391 tys. zł.

Polacy zadłużają się na potęgę. Liczba dłużników rośnie lawinowoPolacy zadłużają się na potęgę. Liczba dłużników rośnie lawinowoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczne sceny w Brazylii. Piłkarz zadźgał prezesa własnego klubu
  2. Muzyk odleciał na antenie TVP. Prowadzący próbował go uspokoić, musiał przerwać jego wypowiedź
  3. Najczęściej oszczędzamy na dwóch kategoriach produktów. Można liczyć na wiele rabatów
  4. Zmiana czasu 2020: kiedy zmieniamy godzinę z czasu letniego na zimowy?
  5. Wyjdziesz tylko do kiosku i się zdziwisz. Wycieczka do sklepu w piątek wieczorem już nie będzie potrzebna
  6. Egipskie ciemności na głównej ulicy. Nie naprawią latarni, bo złodzieje kradną kable
Straż miejska zyskała nowe uprawnienia. Mandat od niej dostaniesz znacznie łatwiejStraż miejska zyskała nowe uprawnienia. Mandat od niej dostaniesz znacznie łatwiejCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News