Wraca pomysł emerytur stażowych
bzinesinfo
Autor Radosław Święcki - 5 Maja 2020

Radykalna obietnica prezydenta. Zmiany dotyczą emerytur, wielu Polaków nie będzie zadowolonych

Prezydent Andrzej Duda uzyskał we wtorek poparcie NSZZ „Solidarność” w wyborach prezydenckich. W porozumieniu programowym, jakie obie strony podpisały znalazł się m.in. postulat dotyczący wprowadzenia emerytur stażowych. Mało kto pamięta, że krytykowany przez pracodawców i ekonomistów pomysł był jedną z czołowych obietnic Andrzeja Dudy w kampanii wyborczej sprzed pięciu lat.

Emerytury stażowe po wyborach?

Wraca pomysł emerytur stażowych. We wtorek prezydent Andrzej Duda uzyskał poparcie „Solidarności” w wyborach prezydenckich. Obie strony podpisały porozumienie programowe, w którym znalazł się pomysł dotyczący wspomnianych emerytur.

- Wracamy do pomysłu emerytur stażowych. Taki punkt jest w porozumieniu z prezydentem – powiedział cytowany przez „Gazetę Wyborczą” szef „Solidarności” Andrzej Duda.

Z przywołanych przez gazetę zapisów wynika, że prezydent zobowiązał się do "kontynuacji reformy systemu emerytalnego z uwzględnieniem interesu pracowników o najdłuższym stażu pracy". Zachowane ma być również „prawo do emerytury w ustawowo określonym wieku nie później niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn".

Co konkretnie oznacza zapis dotyczący uwzględniania interesu pracowników o najdłuższym stażu pracy? Chodzi o wprowadzenie emerytur stażowych, np. w wariancie, że prawo do emerytury – w przypadku kobiet - przysługiwało będzie po 35 latach pracy, zaś w przypadku mężczyzn po 40 latach pracy.

Są już polskie truskawki. Cena jest powalającaSą już polskie truskawki. Cena jest powalającaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Duda nagle podpisał umowę z "Solidarnością". Chodzi o emerytury i programy społeczne

W praktyce – jak zwraca uwagę dziennik – kobieta, która rozpoczęła karierę zawodową w wieku 20 lat, będzie mogła udać się na emeryturę już w wieku 55 lat. To o 12 lat wcześniej niż przewidywała poprzednia ustawa emerytalna (wprowadzona przez rząd PO-PSL w 2012 roku, zlikwidowana przez PiS w 2017 r.), która zakładała stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Tymczasem obecnie kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, zaś mężczyźni w wieku 65 lat.

Emerytury stażowe tylko pozornie korzystne?

Pomysł emerytur stażowych budzi kontrowersje wśród ekonomistów i organizacji pracodawców. Podkreślają oni, że dla pracodawców wejście w życie programu oznaczałoby trudności ze znalezieniem pracowników. Ale i dla samych emerytów finalnie nie jest to korzystny pomysł, gdyż wiązał się będzie z otrzymywaniem niskich świadczeń.

- Jeśli prezydent chce być uczciwy, powinien to jasno powiedzieć. Zanim zacznie się obiecywać Polakom emerytalny raj, warto wspomnieć, za ile w tym raju będą musieli wyżyć - komentuje w rozmowie z "Wyborczą" dr Paweł Kubicki, ekonomista SGH.

Gazeta zwraca uwagę, że dla większości Polek praca do 55. roku życia oznacza emeryturę minimalną (dziś 1200 zł brutto).

Jak do emerytur stażowych podchodzi ZUS? „Wyborcza” przywołuje opinię państwowego ubezpieczyciela, według której przejście na emeryturę po 35 i 40 latach pracy oznaczałoby wzrost wydatków państwa o 9 mld zł rocznie. Zmniejszyłyby się za to (o 4 mld zł) wpływy ze składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Warto przypomnieć, że wprowadzenie emerytur stażowych było – obok 500 plus i przywrócenia dawnego wieku emerytalnego – jednym z głównych haseł Andrzeja Dudy w kampanii wyborczej w 2015 r., gdy ówczesny europoseł PiS ubiegał się po raz pierwszy o prezydenturę. W tym wypadku jednak na zapowiedziach się skończyło.

Emeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyEmeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zabójstwo Kornelii. Ostre słowa w kierunku policji: dlaczego jej nie szukali?
  2. Nikt przed nim nie dokonał podobnego wyczynu. 42-latek zaskoczył cały świat
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dramatycznie przykre wiadomości z północy Polski. Niestety stracił życie
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News