ZUS podaje bardzo wysokie stawki emerytur
flickr
Autor Komunikaty prasowe - 30 Grudnia 2019

Nawet 6,5 tys. zł emerytury. ZUS podał zaskakujące wyliczenia możliwych świadczeń

Emerytury w następnych dziesięcioleciach będą systematycznie rosły, ale ich wartość w relacji do średniego wynagrodzenia będzie spadać - wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna".

Emerytury nominalnie będą wyższe, ale w stosunku do pensji ich wartość spadnie

Emerytury w następnych dziesięcioleciach będą systematycznie rosły, ale ich wartość w relacji do średniego wynagrodzenia będzie spadać - wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna". Państwowy ubezpieczyciel policzył, jakie przeciętnie emerytury będziemy dostawać do 2080 roku.

Pierwszy scenariusz uwzględniony w prognozie przewiduje tylko wartości nominalne, czyli te faktycznie wypłacane emerytom. Wynosić one będą od 2 457 zł już w 2020 roku przez 6 466 zł w 2050 roku, do aż 20 903 zł w 2080 roku. Kwoty robią wrażenie, jednak po zapoznaniu się z ich wartością w stosunku do średniej pensji szacowanej na następne dekady, wcale nie prezentują się już tak okazale. Jak wynika bowiem z wyliczeń "DGP", relacja przeciętnej emerytury i średniej pensji będzie bowiem systematycznie maleć - z 54 proc. w 2020 roku do 23 proc. w 2080 roku.

Do 2080 roku będziemy żyli średnio o siedem lat dłużej

"DGP" dodaje, że ZUS zakłada w prognozie, iż wiek uprawniający do przejścia na emeryturę będzie cały czas wynosił tyle co obecnie, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. A średnia długość życia ma rosnąć. Z wyliczeń ZUS wynika, że do 2080 roku średnie dalsze trwanie życia po przekroczeniu 60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn wydłuży się o ponad siedem lat. Niezwykle pozytywna koncepcja, jednak jej bardzo odległa perspektywa powoduje, iż sprawia wrażenie mało wiarygodnej.

W przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniuW przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  2. Rodzice zmarłej Gabrysi nie mają nawet chwili spokoju. Na rodzinę wylała się fala hejtu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News