System emerytalny się zawali
Autor Justyna Klimaszko - 29 Listopada 2019

System emerytalny się załamie. Wiadomo już dokładnie kiedy

Emerytury spadną o połowę, jeśli nie nastąpi zmiana systemu. “W 2050 roku sto osób zdolnych do pracy będzie musiało utrzymać sześćdziesięcioro emerytów. To dwa razy więcej niż obecnie” - podaje Money.pl.

Emerytury za trzydzieści lat będą zagrożone

Emerytury za trzydzieści lat spadną o połowę, jeśli nie nastąpi zmiana systemu. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) alarmuje, że średni wiek w kraju zaczyna bardzo iść do góry. “O ile obecnie każde sto osób w wieku roboczym (20-64) utrzymać musi trzydzieścioro emerytów, to za trzydzieści lat emerytów przybędzie tak wielu, że na 100 młodszych będzie już 60 emerytów” - podaje portal Money.pl. A system wygląda tak, że nie będzie emerytom z czego wypłacać bez składek i podatków.

Jesteśmy poniżej średniej OECD

Obecnie jesteśmy poniżej średniej OECD, wynoszącej 31 emerytów w produkcyjnym wieku, przypadających na 100 pracujących osób. Jednak za trzydzieści lat będzie to znacznie powyżej. Według prognoz OECD średnia ma wynosić 58, a w Polsce będzie to 60. W naszym kraju pogorszenie się sytuacji nastąpi szybciej niż na świecie, trzeba zatem znaleźć rozwiązanie, by w jakiś sposób sobie z tym poradzić.

Emerytury spadną o połowę

“Skoro zamiast 30, pracujący będą musieli utrzymywać 60 emerytów, to znaczy, że przy utrzymaniu obecnych poziomów obciążenia gospodarki, emerytury musiałyby spaść o połowę. Obecnie są na poziomie 1,9 tys. zł netto, czyli zeszłyby poniżej tysiąca złotych” - informuje Money.pl. Istnieje rozwiązanie, którym jest podnoszenie wieku emerytalnego, jednak społeczeństwo nie jest temu przychylne, co raczej nie stanowi niespodzianki. Można również pokładać nadzieje we wzroście produktywności, która w ostatnich dziesięciu latach poszła w Polsce do góry o 35 proc, co było najlepszym wynikiem w Europie, tuż za Irlandią i Rumunią. Warto także zauważyć, że znacznie przyspieszyła ona w trzech ostatnich latach, kiedy to wzrosła o 10,9 proc. Wystarczy tylko jeszcze trzydzieści takich lat i rozwiązanie jest gotowe. W takim wypadku produktywność będzie wyższa o 146 proc. i nie będzie problemu, by sfinansować emerytów. Jednak jest to zbyt piękne, by było prawdziwe. "Wychodziliśmy z niskich poziomów, więc procentowo mogło rosnąć szybko. Dalej już tak pięknie nie będzie" - pisze Money.pl.

ZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Klasa sama w sobie. Tak Beata Tyszkiewicz zareagowała na słowa szowinisty Żuławskiego o jej biuście
  2. Kupiła pierścionek na pchlim targu 30 lat temu. Po latach odkryła prawdę, która ją poraziła
  3. Antyfake - największy portal fact-checkingowy. Jego misja i najważniejsze informacje
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  6. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News