emerytury
Autor Justyna Klimaszko - 27 Listopada 2019

Pracodawcy i związkowcy deklarują, że będą rozmawiać o emeryturach. Ustalenia mają zadowolić pracowników

Emerytury stażowe i pomostowe znów tematem debaty. Reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) organizacje pracodawców będą pracować nad nimi ze związkowcami. Chcą aktywnego włączenia się strony rządowej w te prace.

Emerytury stażowe

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystąpiło z petycją w sprawie poparcia przez rząd dwóch projektów ustaw emerytalnych złożonych w RDS. Pierwszy z nich dotyczy wprowadzenia kryterium stażowego, które będzie uprawniać do przejścia na emeryturę, nie biorąc pod uwagę wieku. “Związkowcy podkreślają, że nie będzie generować to dodatkowych kosztów dla budżetu, a przyniesie wiele korzyści, np. zmniejszy zatrudnienie w szarej strefie oraz skalę zastępowania umów o pracę umowami cywilno-prawnymi” - podaje Gazeta Prawna.

Na Słodziakach zarobili krocie. Handel popularnymi maskotkami z drugiej rękiNa Słodziakach zarobili krocie. Handel popularnymi maskotkami z drugiej rękiCzytaj dalej

Emerytury pomostowe

Drugi projekt jest związany z emeryturami pomostowymi. “Obecnie prawo do nich mają wyłącznie osoby, które nie tylko wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ale także rozpoczęły zatrudnienie przed 1 stycznia 1999 r.” - czytamy. Oznacza to, że jeśli dwie osoby są zatrudnione w tym samym zakładzie, na tym samym stanowisku, to prawo do przejścia na emeryturę będzie miała tylko ta, która podjęła pracę przed graniczna datą.

Prace utknęły w martwym punkcie

“Istota proponowanych przepisów sprowadza się do likwidacji ograniczenia dotyczącego rozpoczęcia pracy przed 1999 r. i zniesienia ich wygasającego charakteru” - podaje DGP. Według oceny OPZZ postęp technologiczny nie zmienił na lepsze sytuacji pracowników w tempie umożliwiającym stwierdzenie, że zostały całościowo wyeliminowane warunki szkodliwe. Prace nad zmianami nie szły naprzód, aż do wczoraj, gdy na posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych pojawił się ruch w dobrą stronę. Ze strony organizacji pracodawców wypłynęła deklaracja, że chcą podjąć się wypracowania lepszego rozwiązania w tym obszarze, razem ze związkowcami. “Wyrażamy chęć współpracy nad tymi rozwiązaniami wraz ze stroną związkową, jednak także przy aktywnym udziale przedstawicieli rząd” – powiedział Antoni Kolek z Pracodawców RP.

Renta rodzinna nie tylko dla dzieci. Także dorośli mogą ubiegać się o świadczenieRenta rodzinna nie tylko dla dzieci. Także dorośli mogą ubiegać się o świadczenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minął już rok od śmierci Ireny Dziedzic. Dlaczego o jej odejściu dowiedzieliśmy się po czasie?
  2. Kupiła pierścionek na pchlim targu 30 lat temu. Po latach odkryła prawdę, która ją poraziła
  3. Antyfake - największy portal fact-checkingowy. Jego misja i najważniejsze informacje
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  6. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.