emerytury
Unsplash/Christian Langballe
Autor Paulina Musianek - 25 Października 2019

Emeryci dostaną mniej niż zapowiadano. Mogą pożegnać się z podwyżką emerytur

Emerytury okazały się zbyt kosztowne dla budżetu państwa. Seniorzy nie mają co liczyć na podwyżkę świadczeń. Obietnica rządu jest już nieaktualna.

Emerytury jednak zbyt dużym kosztem dla budżetu

Emerytury każdego roku podlegają waloryzacji. O jej wysokości decydują dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emeryckich (czyli wzrost cen towarów, które w dużej mierze kupują seniorzy) oraz nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac z roku poprzedzającego waloryzację.

ZUS znalazł sposób, żeby nie wypłacać renty. Dotyczy to tysięcy PolakówZUS znalazł sposób, żeby nie wypłacać renty. Dotyczy to tysięcy PolakówCzytaj dalej

W kampanii wyborczej prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział rewolucję w podwyżkach świadczeń i obiecał, że każdy emeryt otrzyma minimum 70 zł podwyżki brutto. Na zmianie skorzystać miały osoby pobierające z ZUS najniższe świadczenia. Renciści i emeryci, którzy otrzymują wyższe kwoty, podlegaliby waloryzacji na starych zasadach. Plan ten zapisano w programie wyborczym partii. Teraz okazuje się jednak, że jest to zbyt kosztowne dla budżetu, jak pisze “Gazeta Wyborcza”. Jak poinformowało gazetę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, emeryci mogą pożegnać się z obietnicą podwyżki emerytur.

"Z prognozowanych wielkości makroekonomicznych (...) wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od marca 2020 r. wyniesie nie mniej niż 103,24 proc. Taka też wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020" – pisze ministerstwo w komunikacie przesłanym “GW”. Waloryzacja w przyszłym roku odbędzie się według obecnie panujących zasad.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Masz taki telefon? Uważaj, mają błąd, przez który możesz stracić wszystkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News