Oszuści nadal chętnie stosują metodę "na policjanta"
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Października 2019

Oskubali emerytów z milionów złotych. Seniorzy sami dawali im pieniądze

Emerytury to łatwy łup dla oszustów i wyłudzaczy. W Łodzi właśnie ruszył proces oszustów, którzy okradali seniorów metodą "na policjanta". Sprawcom grozi nawet 8 lat więzienia.

Emerytury całego życia przepadły

Emerytury to łatwy i szybki łup dla oszustów i wyłudzaczy. Adam K. i Rafał T. są oskarżeni o wyłudzenie oszczędności od pary emerytów - informuje portal finanse.wp.pl. Przestepcy oszukiwali metodą “na policjanta”. Oskarżeni podawali się za funkcjonariuszy policji, których zadaniem jest rozpracowanie grupy oszustów okradających banki. Złodzieje nakłaniali seniorów, by wypłacali swoje emerytury i oszczędności, a następnie przekazywali im do weryfikacji. Po przekazaniu pieniędzy fałszywemu policjantowi kontakt się urywał.

- Nakłonili nas, żeby wypłacić wszystko z konta i dać im pieniądze do sprawdzenia. Podjęliśmy 62 tys. złotych i przed samym budynkiem banku przekazaliśmy je jakiemuś mężczyźnie, który podawał się za funkcjonariusza. To były całe nasze oszczędności - powiedzieli poszkodowani w rozmowie z gazetą "Super Express".

Straty liczone w milionach

Obu mężczyznom zostały postawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Według szacunków prokuratury, oszuści mogli wyłudzić od emerytów w całej Polsce niemal 2 miliony złotych.

Osoby, które zarządzają grupą przestępczą, nadal pozostają na wolności.

Policja ostrzega przed oszustami

Policja prosi o czujność i rozwagę i podkreśla, że żaden funkcjonariusz policji nigdy nie powiadamia osób postronnych o podejmowanych czynnościach, nie prosi o hasła do konta. Nie ma też sytuacji, gdy policjanci odbierają lub przekazują jakiekolwiek pieniądze. Policja zaleca, aby w sytuacji odebrania telefonu, podczas którego rozmówca przedstawi się jako policjant lub prokurator i zażąda przekazania pieniędzy to należy zadzwonić pod numer 112 i zgłosić sprawę. Policja apeluje też do młodych ludzi, aby ostrzegali swoich rodziców, dziadków, czy starsze osoby samotne przed takimi próbami oszustw.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News