fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 08.12.2020. n/z Seniorzy idacy chodnikiem.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 19 Grudnia 2020

Emeryci mogą być nieźle zaskoczeni. Rząd zmienia datę wypłaty emerytur

Emerytury trafią do uprawnionych w kilku terminach - informuje ZUS. Wszystko po to, aby pieniądze z emerytur trafiły do polskich seniorów jeszcze przed świętami. Kiedy zatem powinni spodziewać się wypłaty świadczenia?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja z waloryzacją emerytur
  • Kiedy otrzymasz swoją emeryturę
  • Czy uda się dostać pieniądze przed świętami

Emerytury w Nowym Roku

Emerytury w przyszłym roku zostaną poddane waloryzacji wynoszącej 3,84 proc., jednakże nie może być to mniej niż 50 zł. Korzystniejszy dla emerytów projekt ustawy rząd zatwierdził kilka dni temu, jednakże wiąże się to z większymi kosztami.

Waloryzacja rent i emerytur wyniesie w przyszłym roku ok. 54,5 mln zł. Co więcej, emeryci mogą liczyć na wypłatę trzynastek i czternastek (również podlegającym waloryzacji), a to z kolei będzie kosztować ok. 20 mld zł - wynika z wyliczeń resortu rodziny i polityki społecznej, na które powołuje się Fakt.

Nic więc dziwnego, że ZUS w związku z natłokiem wydatków po prostu szuka oszczędności wszędzie, gdzie tylko się da. Dziennik dotarł do pisma prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej, w którym szefowa Zakładu przekonuje, że wysyłanie listów o przyznanych świadczeniach jest ogromnym wydatkiem.

"Koszty związane z ich wydrukowaniem i wysyłką (również według danych za 2020 rok) wynoszą ok. 11,7 min zł. Przyjęcie projektowanego rozwiązania pozwoli znacznie ograniczyć te koszty. Należy bowiem założyć, że jedynie pewna część świadczeniobiorców będzie zainteresowana otrzymaniem ww. decyzji" - pisano w uzasadnieniu.

Przyjdą przebrani za kontrolerów, a potem okradną.Można stracić wszystkie pieniądzePrzyjdą przebrani za kontrolerów, a potem okradną.Można stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

Na ten moment jeszcze nie jest wiadome czy rozwiązanie zaproponowane przez ZUS zostało ostatecznie przyjęte, ale dla emerytów szykują się kolejne zmiany. Jakie?

Emerytury wypłacone przed świętami

Emerytury wypłacane są zazwyczaj w sześciu terminach: 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca - poinformował ZUS w komunikacie prasowym, na który powołuje się Wirtualna Polska. Niestety, ale w tym roku 25 grudnia wypada w Boże Narodzenie, dlatego wypłata emerytury byłaby niemożliwa.

ZUS postanowił, że beneficjenci emerytur otrzymają je jeszcze przed świętami, "tak, by nasi klienci mieli pieniądze na świąteczne zakupy" - powiedziała Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku uspokajając tym samym strapionych seniorów.

Emerytury mają trafić do polskich seniorów maksymalnie do 23 grudnia. Rzeczniczka zapewniła, że świadczenia emerytalne wysyłane są dość wcześnie po to, aby z pomocą Poczty Polskiej mogły dotrzeć na czas.

- Mam nadzieję, że także i tym razem poczta stanie na wysokości zadania i nasi klienci dostaną pieniądze możliwie szybko. W najlepszej sytuacji są oczywiście ci, którym pieniądze wpływają na bankowe konta - dodała na zakończenie.

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą odbywały się w wyjątkowej, bo pandemicznej rzeczywistości. Wielu Polaków zdecydowało się pozostać w swoich domach w ten czas, a większość ograniczyła wydatki, bowiem pandemia uderzyła ich mocno po kieszeni.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Przeciek na koncie minister, Komisja nabrała wody w usta. Ujawniono prawdziwe ceny szczepionek
  2. Wiemy już, kiedy zostanie wypłacona czternastka. Minister niemal potwierdziła wypłaty
  3. Wielki polski bank przerwał milczenie. Wiadomo już skąd się wzięła potężna awaria

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News