PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 17 Grudnia 2020

Nawet 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł

Emerytury dla osób z rocznika 1953 to temat długi i szeroki jak rzeka, który ostatecznie swój finał znalazł w sądzie. Wygrana sprawa pozwoliła pokrzywdzonym na ponowne przeliczenie emerytur, a w lipcu tego roku prezydent RP, Andrzej Duda podpisał stosowną ustawę. ZUS jeszcze raz przypomina zasady dotyczące emerytur rocznika 1953.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • W jaki sposób ZUS przeliczy emerytury dla osób z rocznika 1953
 • Do kiedy należy złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie
 • Kogo dokładnie obejmie ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego

Emerytury dla rocznika 1953 i cudowny finał

Emerytury dla osób z rocznika 1953 trafiły na wokandę sądu, a ostatecznie nawet do Trybunału Konstytucyjnego. Ten w 2019 r. orzekł, że zmiana zasad ustalania wysokości emerytur kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę, są niezgodne z Konstytucją.

Ustawę wprowadzającą przepisy w życie i umożliwiającą ponowne przeliczenie emerytur tylko dla osób z tego rocznika podpisał prezydent Andrzej Duda w lipcu br. Z danych szacunkowych Kancelarii Prezydenta wynika, że na zmianach skorzysta 74 tys. osób, a podwyżka wyniesie ok. 202 zł. Wyrównanie z kolei może sięgnąć nawet 12 786 zł.

"Nowelizacja umożliwia uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać zarówno ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wyroku przez TK występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej, jak także ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy" - napisano na rządowej stronie.

O możliwości ponownego przeliczenia emerytur poinformował na swojej stronie internetowej nawet Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). "Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach" - przypomniano.

Dostaniesz wiadomość, jak zwykle. Ale jeden ruch i święta przestaną być przyjemneDostaniesz wiadomość, jak zwykle. Ale jeden ruch i święta przestaną być przyjemneCzytaj dalej

Co więcej, ZUS na swojej stronie internetowej poinformował o dokładnych warunkach, które należy spełnić, aby o wyrównanie emerytury móc się ubiegać. Jednocześnie podkreślono, że istnieje kilka bardzo ważnych terminów.

Emerytury i ich wyrównanie

Emerytury dla osób z rocznika 1953 oraz osób uprawnionych do pobierania renty rodzinnej po takich emerytach zostaną przeliczone na korzystniejszych zasadach w kilku przypadkach. Osoby niemające przyznanej emerytury powszechnej muszą złożyć wniosek do ZUS najpóźniej do 11 stycznia 2021 r.

Z kolei osobom z przyznaną emeryturą powszechną ZUS sam przeliczy świadczenie. Ta grupa jest zwolniona ze składania wszelkich wniosków. "Przeliczenia dokona po 11 stycznia 2021 r. i prześle w tej sprawie decyzję z nową wysokością świadczenia" - informuje ZUS.

W przypadku uzyskania wyższej kwoty emerytury po ponownym przeliczeniu, ZUS wypłaci wyrównanie. Najprawdopodobniej wypłata wyrównania nastąpi w styczniu oraz w lutym. Świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, w którym możliwa byłaby jego wypłata.

"Emerytura wcześniejsza to m.in.:

 • emerytura nauczycielska z art. 88 Karty Nauczyciela,
 • emerytura górnicza,
 • emerytura przyznana z art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
 • emerytura przyznana na podstawie art. 46 w związku z art. 29 lub 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
 • emerytura kolejowa.

Nowelizacja nie dotyczy emerytur pomostowych czy nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych" - przestrzega ZUS.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

 1. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej
 2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
 3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News