Emerytury Polaków w USA są obcinane - tak twierdzą posłowie Konfederacji
Pixabay/Free-Photos
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Listopada 2019

Amerykański ZUS zabiera Polakom emerytury? Posłowie zapowiedzieli interwencję

Emerytury Polaków mieszkających w USA są konfiskowane przez amerykański fiskus, jak twierdzą posłowie Konfederacji. Zapowiadają interwencję oraz utworzenie specjalnego zespołu parlamentarnego, który zajmie się tą sprawą.

Emerytury Polaków w USA zabierane?

Emerytury Polaków, którzy mieszkają w USA zabierane przez amerykański fiskus? Tak twierdzą posłowie Grzegorz Braun i Robert Winnicki, a także działacz polonijny Witold Rosowski - informuje portal gospodarka.dziennik.pl.

Rosowski uważa, że amerykański fiskus od wielu lat “niesprawiedliwie krzywdzi polskich emerytów mieszkających w USA”, odbierając im część emerytury. Działacz twierdzi, że wynika to z amerykańskiej ustawy Windfall Elimination Provision (WEP), a także umową, jaką podpisały rządy Polski i Stanów Zjednoczonych.

“Social Security Administration (SSA), czyli amerykański ZUS, de facto konfiskuje Polakom ich polskie emerytury” - powiedział działacz polonijny z Nowego Jorku. Rosowski tłumaczy, że problem dotyczy tych Polaków, którzy pobierają jednocześnie dwie emerytury - polską i amerykańską. Wtedy od emerytury wypłacanej przez SSA odlicza się wysokość emerytury pobieranej w naszym kraju - podaje gospodarka.dziennik.pl.

Ogromne zmiany w dziedziczeniu. Spadek w obecnych czasach może być kłopotliwyOgromne zmiany w dziedziczeniu. Spadek w obecnych czasach może być kłopotliwyCzytaj dalej

Konfederacja oburzona

Rosowski zaznacza, że urzędnicy SSA swoje decyzje tłumaczą porozumieniem WEP “zabierając polskim emerytom w Stanach Zjednoczonych ich wypracowane w Polsce emerytury”. Natomiast Grzegorz Braun Braun powiedział, że polski rząd nic nie robi w tej sprawie i nie broni Polaków przed bezpodstawnym odbieraniem emerytury.

Robert Winnicki oświadczył, że Konfederacja będzie walczyć w tej sprawie. - Będziemy przygotowywać w tej sprawie rozwiązania prawne, będziemy to analizować, ponieważ bardzo często urzędnicy w MSZ zasłaniają się niemożnością czy niewiedzą na temat zrobienia czegokolwiek - powiedział cytowany przez gospodarka.dziennik.pl Winnicki. Polityk zapowiedział też Konfederacja utworzy zespół parlamentarny, który zajmie się sprawą świadczeń Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Wyjątkowa moneta warta fortunę. Wielu z nas może mieć ją w domuWyjątkowa moneta warta fortunę. Wielu z nas może mieć ją w domuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nastolatka usłyszała od lekarzy, że jest „zbyt młoda na depresję”. Teraz walczy o życie, jej rodzina jest zdruzgotana
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News