Emerytury: 14. ominie masę Polaków
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 16 Września 2019

Emerytury: 13. dostanie każdy, ale 14. ominie wielu. Ciebie również może

Emerytury 13. i 14. mają być przyznawane emerytom już w nadchodzących latach, jeśli oczywiście wygra Prawo i Sprawiedliwość. Jednakże nie wszyscy dostaną 14. emeryturę w jej pełnym wymiarze. Jest bowiem pewna zasada, która będzie obowiązywała przy ich wypłacaniu, a która zdyskwalifikuje część emerytów z jej pobierania w pełnym wymiarze świadczenia. Niektórzy zaś nie ujrzą jej wcale.

Emerytury, a dokładniej 13. emerytura i 14. emerytura to zapowiedzi przedwyborcze PiS, które mają zbliżyć partię rządzącą do zwycięstwa 13 października w wyborach parlamentarnych. Choć hasła wyborcze o 14 świadczeniach rocznie brzmieć może bardzo kusząco, należy pamiętać, że nie każdy ujrzy obydwie emerytury w pełnym wymiarze. Te zaś mają wynosić 1200 brutto 13. emerytura w 2020 roku, a 2021 1250 - 1300 złotych brutto każda.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, 13. emerytura wręczana będzie Polakom już w przyszłym roku. Zaś wypłata 14. emerytury planowana jest na 2021 rok. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że może otrzymać 14. emeryturę o pomniejszonej wartości. W jej przypadku obowiązywać będzie zasada "złotówka za złotówkę".

Za przeprowadzkę do Włoch dadzą nawet 110 tys. zł. Jest jeden haczykZa przeprowadzkę do Włoch dadzą nawet 110 tys. zł. Jest jeden haczykCzytaj dalej

Emerytury 13. i 14. to nowa obietnica PiS. Nie wszyscy jednak w pełni z niej skorzystają

14. emerytura przyznawana będzie wszystkim tym Polakom, których miesięczne świadczenie emerytalne nie przekracza 2900 złotych. Osoby, które przekraczać będą ten próg, nie mają jednak odbieranego świadczenia. Zgodnie z wspomnianą zasadą "złotówka za złotówkę" jeśli dany emeryt dostaje świadczenie na poziomie 3000 złotych, straci 100 złotych od 14. emerytury, a jeśli 3500 złotych - odebranych mu zostanie 600 złotych od "czternastki".

W ten sposób 14. emeryturę w pełnym wymiarze dostanie tylko część emerytów. Kolejna część dostanie świadczenie umniejszone o kwotę, która przekracza poziom 2900 złotych, a jeszcze kolejna grupa emerytów z dwóch dodatkowych emerytur ujrzy tylko 13., ponieważ ich miesięczne świadczenie będzie przewyższało kwotę 2900 złotych o wartość emerytury albo i więcej.

Warto podkreślić, że rząd zapowiedział, iż świadczenia nie będą wliczane do dochodu, jeśli chodzi o wnioskowanie o zasiłki z pomocy społecznej. Natomiast koszt wypłacenia 13. i 14. emerytury ma oscylować wokoło kwoty 20 mld złotych.

Inspektorat bije na alarm: Popularny ser zakażony. Zjedzenie grozi nawet śmierciąInspektorat bije na alarm: Popularny ser zakażony. Zjedzenie grozi nawet śmierciąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Strój na wesele 23-latki wywołał obrzydliwe komentarze. „A Ty za chłopa się przebrałaś?!”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News