Emerytury wcześniejsze i pomostowe
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 14 Grudnia 2020

Na emeryturę jeszcze przed 60-tką? Sprawdzamy, co trzeba zrobić by otrzymać szybciej pieniądze

Wcześniejsze emerytury z reguły wiążą się dosyć niskim świadczeniem. Jest jednak możliwość zakończenia pracy wcześniej i otrzymania większych kwot. Trzeba jednak spełnić szczególne warunki.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jak przejść na wcześniejszą emeryturę i dużo nie stracić
  • Dlaczego warto przejść na emeryturę w maju
  • Jakie szczególne zawody mogą liczyć na wyższe, wcześniejsze emerytury

Wcześniejsze emerytury bez głodowych świadczeń. Jest kilka sposobów

Obywatele, którzy przeszli na wcześniejsze emerytury często pobierają świadczenia poniżej stawki minimalnej (1200 zł brutto). Jak wskazuje Gazeta Wyborcza, ok. 270 tys. osób otrzymuje emeryturę wysokości kilkuset złotych miesięcznie. Powodem takiego stanu jest brak osiągnięcia minimalnego stażu pracy, czyli 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn, bądź wieku emerytalnego. Są jednak sposoby, żeby poprawić swoją sytuację.

Polacy w trakcie pandemii chętniej przechodzą na emerytury. Trudna sytuacja na rynku pracy utwierdza wielu seniorów, że nie warto ryzykować i lepiej wcześniej otrzymywać świadczenie. W pierwszej połowie 2020 roku pracę zakończyło 118 tys. osób. W samym czerwcu 15 tys. pracowników złożyło wnioski o emeryturę (o 5 tys. więcej niż w 2019 roku). Powodem czerwcowego wzrostu jest zmiana przepisów.

Jak pisze GW, do tej pory "czerwcowi" świadczeniobiorcy mieli niższe emerytury ze względu na niekorzystną waloryzację kwartalną. Dlatego też w tarczy antykryzysowej zawarto zapis, że osoby składające wnioski o emeryturę w czerwcu, będą miały świadczenie waloryzowane tak, jakby wzięły je w maju. Warto jednak zaznaczyć, że zmiana obowiązuje tylko w tym roku, w przyszłych latach "czerwcowi" emeryci mogą stracić nawet 300 zł.

Najbardziej opłacalną formą wcześniejszej emerytury jest emerytura pomostowa. Aby ją otrzymać, trzeba udowodnić pracę w szczególnych warunkach, lub szczególnym charakterze i odnaleźć się w zawiłych przepisach. Dlatego jeśli pracownik do 1999 roku nie przepracował 15 lat w warunkach szczególnych, lub w szczególnym charakterze (wg. rozporządzenia z 1983 roku), powinien sprawdzić, czy jego zawód znajduje się na nowej liście rządu z 2008 roku. Wśród zawodów uprawnionych do "pomostówki" są choćby kierownicy pociągu, dyżurni ruchu, tancerze zawodowi, kierowcy tirów, czy piloci.

Eksperci ING i Pekao niestety zgodni. W przyszłym roku zaciśniemy pasaEksperci ING i Pekao niestety zgodni. W przyszłym roku zaciśniemy pasaCzytaj dalej

"Pomostówka" przysługuje również emerytom, którzy do końca 1998 roku przepracowali 15 lat w szkodliwych warunkach. Co jednak dosyć absurdalne, jeśli ich zawód wykonywany przed 1999 rokiem nie jest na nowej liście zawodów szkodliwych w wykazie z 2008 roku, pracownik musi mieć chociaż jeden dzień przepracowany w tym zawodzie po 2008 roku.

Kolejne warunki otrzymania emerytury pomostowej to ukończenie 55 lat i 20 lat staży pracy ogólnej w przypadku kobiet i 60 lat wraz z 25 latami stażu ogólnego w przypadku mężczyzn. Ponadto należy rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą. Otrzymując "pomostówkę" nie można już dorabiać w zawodzie w warunkach szczególnych, lub szczególnym charakterze. W razie złamania ostatniej zasady ZUS zawiesi świadczenie. W innych zawodach emeryci na "pomostówkach" mogą pracować, o ile ich zarobki nie przekroczą się 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Nauczyciele mogą liczyć na "specjalne traktowanie"

Do świadczeń pomostowych prawo mają również nauczyciele, którzy pracowali w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, bądź w schroniskach dla nieletnich i poprawczakach. W ich przypadku warunki dotyczące stażu pracy etc. są takie same jak w przypadku innych zawodów w warunkach szczególnych, lub szczególnym charakterze.

Nauczyciele mają jeszcze możliwość uzyskania świadczenia kompensacyjnego, o ile mają 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz 20 lat nauczania w danej jednostce (nawet na pół etatu). Konieczne jest także rozwiązanie stosunku pracy i ukończenie 55 lat w przypadku kobiet i 58 lat w przypadku mężczyzn. Warto jednak zaznaczyć, że próg wieku ma być podwyższany, a w 2033 roku nauczyciele będą pracować do wieku emerytalnego określonego w ustawie.

Świadczenie przedemerytalne nadzieją dla zwolnionych przed emeryturą

Jeśli obywatel nie ma możliwości pracy do ustawowego wieku emerytalnego i stracił pracę z winy pracodawcy, może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Przez winę pracodawcy rozumiane są zwolnienia grupowe, czy likwidację zakładu pracy. Warunkiem jest jednak wiek 56 lat i 20 lat stażu pracy w przypadku kobiet i 61 lat z 25 latami stażu pracy w przypadku mężczyzn.

Świadczenie przedemerytalne przysługuje także kobietom, które ukończą 55 lat i mają 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, jak i mężczyznom w wieku 60 lat z 35 latami okresów składkowych i nieskładkowych. Ponadto kobiety ze stażem pracy 35 lat i mężczyźni 40 lat, będą mieli dostęp do świadczenia przedemerytalnego niezależnie od wieku. Oczywiście oba przypadki dotyczą tylko zwolnień z winy pracodawcy.

Artykuły polecane przez redakcję Biznes Info:

  1. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  2. Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grze
  3. Już nie tylko 4 tys., a aż 7 tys. zł. Jest projekt zmian w zasiłku dla każdego

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News