Emerytury do zwiększenia
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 13 Grudnia 2020

Tysiące Polaków może się załapać na specjalne emerytury. W wypłatach pomogą Niemcy

Emerytury Polaków, którzy zostali poszkodowani przez III Rzeszę, przejdą gruntowną zmianę. Wszystko dzięki rozszerzeniu definicji getta. Korekty świadczeń, na mocy których obywatele będą mogli liczyć na dodatki, rozpoczęły się w listopadzie.

Emerytury osób skrzywdzonych przez III Rzeszę do zwiększenia

Emerytury przyznawane w Polsce nie zawsze pozwalają seniorom na opłacenie wszystkich domowych wydatków. Choć świadczenie minimalne wynosi 1200 zł brutto to nie każdy jest do niego uprawniony. Najniższa emerytura w Polsce wynosi obecnie zaledwie 4 grosze. Business Insider Polska podaje, że liczba osób pobierających emerytury niższe niż 500 zł wzrosła rok do roku o 31,3 proc.

Rozwiązaniem finansowych problemów tych emerytów, którzy zostali dotknięci przez hitlerowski reżim, może być mechanizm wdrażany w Niemczech. Wszystko za sprawą orzeczenia Federalnego Sądu Spraw Socjalnych.

Do tej pory za getto uznawano obszar formalnie oddzielony murem lub innym rodzajem ogrodzenia. Na tej podstawie Żydzi i Romowie mieszkający na terenie Polski w czasie II wojny światowej mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia. Jednak po 5 latach od wprowadzenia tego mechanizmu Niemcy postanowili naprawić przepisy dyskryminujące niektórych ocalałych z zagłady.

Niemiecki Zakład Emerytalny (DRV) rozszerzył definicję getta również o obszary niezamknięte. Portal money.pl podaje, że kilka tysięcy osób poszkodowanych przez III Rzeszę, którzy pracowali na terenie niezamkniętych gett, może tym samym zyskać prawo do „emerytury gettowej”.

Lidl przed Świętami rzucił na półki prawdziwy rarytas. Sprzęt kuchenny uwielbianej przez Polaków markiLidl przed Świętami rzucił na półki prawdziwy rarytas. Sprzęt kuchenny uwielbianej przez Polaków markiCzytaj dalej

Krąg beneficjentów dodatków do emerytury ulegnie znacznemu rozszerzeniu. Do tej pory świadczenia przysługiwały tylko tym osobom, które mieszkały i pracowały na terenie odgrodzonych stref np. w Warszawie i Łodzi.

Wnioski do ponownego rozpatrzenia. Emerytury mogą już niebawem zostaną powiększone

Posłanka lewicy Ulla Jelpke szacuje, że z uwagi na rozszerzenie definicji getta Niemiecki Zakład Emerytalny będzie musiał ponownie pochylić się nad 5,5 tys. wniosków o przyznanie emerytury, które zostały wcześniej odrzucone z uwagi na przebywanie na terenie niezamkniętym.

Polskie Ministerstwo Pracy oznajmiło, że procedura wyjaśniająca ruszyła w listopadzie. Po ponownym przyjrzeniu się zaświadczeniom, część Polaków będzie mogła liczyć na dodatek do emerytury od państwa niemieckiego.

- Każdy poszkodowany przez nazistów, który nie dostał dotychczas emerytury za swoją pracę, musi otrzymać wreszcie świadczenie - przyznała Jelpke w wywiadzie dla „Tagesspiegel”.

Na ten moment nie wiadomo, ile osób będzie mogło skorzystać na zmianie definicji getta. Część z ocalałych już bowiem zmarła, a nie wszyscy spadkobiercy są świadomi swoich praw. Deutsche Welle donosi, że korekta emerytury nie będzie dotyczyła robotników przymusowych.

Inicjatywa „Ghetto-Renten-Gerechtigkeit Jetzt!”, która ma na celu zadośćuczynienie osobom poszkodowanym w trakcie II wojny światowej, została zainagurowana kilka lat temu. Orędownikami sprawiedliwego traktowania poszkodowanych są Marian Kalwary (pełnomocnik Związku Żydowskich Gmin Wyznaniowych w Warszawie) oraz Roman Kwiatkowski (przewodniczący Stowarzyszenia Romów w Polsce).

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

    1. Zapomnisz, zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą
    2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
    3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

    KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News