Tajne emerytury sejmowych ochroniarzy
eastnews/ Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.08.2020.
Autor Radosław Święcki - 12 Października 2020

Przyznano im tajne emerytury. Jedna grupa otrzymała nowe świadczenia o głęboko ukrywanej wysokości

Od kilku miesięcy funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej mają prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. W jakiej wysokości otrzymują świadczenia? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Centrum Informacyjne Sejmu milczą w tej sprawie jak zaklęty grób, za to pracujący w cywilu sejmowi koledzy strażników dają do zrozumienia, że chodzi o dość pokaźne sumy.

Tajne emerytury sejmowej ochrony

Być może nie wszyscy wiedzą, ale od kilku miesięcy funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej, czyli sejmowej ochrony mają prawo przechodzenia na wcześniejszą emeryturę tzw. mundurową. To efekt reformy, przeprowadzonej jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu, zgodnie z którą Straż Marszałkowska stała się formacją mundurową z prawdziwego zdarzenia i jednym z przywilejów funkcjonariuszy jest właśnie prawo do wcześniejszej emerytury. Taka możliwość istnieje od kwietnia tego roku.

Ilu funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej skorzystało z prawa do wcześniejszej emerytury? Z informacji przekazanych “Rzeczpospolitej” przez Centrum Informacyjne Sejmu (CIS) wynika, że do końca sierpnia na emeryturę przeszło 42 funkcjonariuszy, a ich średni wiek to 57 lat. Gazeta chciała się również dowiedzieć, ile wynosi średnia emerytura mundurowa. W tej sprawie jednak CIS milczy i odsyła do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.

Tymczasem Zakład również odmówił podania takiej informacji. - Średnia wysokość emerytury w przypadku tak wąskiej grupy osób stanowi dane wrażliwe. Ich podanie do publicznej wiadomości może prowadzić do identyfikacji wysokości świadczenia konkretnej osoby – informuje “Rzeczpospolitą” wydział prasowy resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Co ciekawe MSWiA przekazuje nieco inne dane dotyczące liczby funkcjonariuszy, którzy przeszli na emeryturę. Według resortu do końca sierpnia odeszło 31 funkcjonariuszy a ich średni wiek to 58 lat.

Nawet 74 tys. Polek może załapać się na dodatkowe pieniądze. Trzeba tylko pilnować terminówNawet 74 tys. Polek może załapać się na dodatkowe pieniądze. Trzeba tylko pilnować terminówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niestety nikt się nie uchroni. Będziesz płacić nawet 900 złotych rocznie, wprowadzają najbardziej fatalny podatek
2. Dlaczego warto jeść śliwki? Powodów jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać
3. Nawet 74 tys. Polek może załapać się na dodatkowe pieniądze. Trzeba tylko pilnować terminów

Sprawdź portfel, może się okazać, że twój banknot 10-złotowy jest wart setki złotych. Wystarczy jeden szczegółSprawdź portfel, może się okazać, że twój banknot 10-złotowy jest wart setki złotych. Wystarczy jeden szczegółCzytaj dalej

Dwa razy więcej niż policja?

Resort spraw wewnętrznych i administracji oraz CIS milczą, mówią za to (oczywiście nieoficjalnie) cywilni pracownicy Kancelarii Sejmu, według których w części przypadków emerytury strażników są nawet dwukrotnie wyższe niż średnie świadczenia w policji, które wynoszą niemal 4 tys. zł i stanowią punkt odniesienia dla pozostałych formacji.

– Strażnicy, którzy przepracowali w Kancelarii Sejmu 25 lat, a niektórzy z nich tylko podnosili i opuszczali szlaban na wjeździe, dostają emerytury, o których tylko pomarzyć mogą sekretarze komisji sejmowych albo pracownicy obsługi posiedzeń Sejmu, którzy muszą pracować do późnych godzin nocnych – mówi gazecie jeden z urzędników.

Dziennik zwraca uwagę, że ustawa zakłada, iż świadczenia dla strażników powinny być wyliczane tak samo jak w przypadku Służby Celno-Skarbowej, w związku z czym ich podstawę winno stanowić średnie uposażenie lub wynagrodzenie w okresie dziesięciu lat wskazanych przez funkcjonariusza. Sami strażnicy w nieoficjalnych rozmowach wskazują, że częste odejścia ze służby mają związek nie z wysokimi świadczeniami, a trudnymi warunkami pracy, które związane są z brakami kadrowymi.

Niestety nikt się nie uchroni. Będziesz płacić nawet 900 złotych rocznie, wprowadzają najbardziej fatalny podatekNiestety nikt się nie uchroni. Będziesz płacić nawet 900 złotych rocznie, wprowadzają najbardziej fatalny podatekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niecodzienne nagranie z Agatą Dudą wywołało skrajne emocje. "Szkoda, że nie miała Pani świadomości"
  2. Uratowało go salto. Kierująca pomyliła gaz z hamulcem
  3. Sprawdź portfel, może się okazać, że twój banknot 10-złotowy jest wart setki złotych. Wystarczy jeden szczegół
  4. Pokrzywdzeni przez ZUS. Oburzające historie podczas badania, lekarze orzecznicy nie przebierają w słowach
  5. Dzisiaj protest uczniów, uczniowie boją się o swoich dziadków i babcie. Do szkoły albo czarno albo wcale
  6. Zupełnie nieznane, cudowne zastosowanie soku z żurawiny. Jest zbawienny przy bardzo poważnej dolegliwości
Pokrzywdzeni przez ZUS. Oburzające historie podczas badania, lekarze orzecznicy nie przebierają w słowachPokrzywdzeni przez ZUS. Oburzające historie podczas badania, lekarze orzecznicy nie przebierają w słowachCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News