System emerytalny jest niezrozumiały dla Polaków
maxpixel.net
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Listopada 2019

Polacy tracą, bo nie nadążają za zmianami w emeryturach. W efekcie otrzymają głodowe świadczenia

Emerytury to temat, który dla wielu Polaków pozostaje niejasny. Badania grupy ubezpieczeniowej Nationale-Nederlanden wskazują, że zmiany w emeryturach są niezrozumiałe dla zdecydowanej większości Polaków. Grupa, która posiada wiedzę na ten temat, to przede wszystkim osoby starsze.

Emerytury niejasne dla Polaków

Emerytury i zmiany, jakie zaszły niedawno w systemie, są niezrozumiałe dla większości Polaków. Chodzi o m.in. przekształcenie środków z OFE w Indywidualne Konta Emerytalne - podaje portal money.pl, powołując się na analizę grupy ubezpieczeniowej Nationale-Nederlanden.

Z analizy wynika, że wśród osób, które mają jakąkolwiek wiedzę na temat, jakim są zmiany w emeryturach, dominują osoby starsze. Jednak nie są one w stanie wyjaśnić, na czym polegają zmiany dotyczące emerytury. Zdaniem ekspertów, znajduje to też potwierdzenie w liczbach. Na koniec 2018 roku Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) posiadało 995,7 tys. Polaków, z kolei Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) miało 730,4 tys. osób.

Za śmieci zapłacisz nawet 4 razy więcej. Jest jeden sposób, by to ominąćZa śmieci zapłacisz nawet 4 razy więcej. Jest jeden sposób, by to ominąćCzytaj dalej

System nie budzi zaufania

Joanna Walczuk, ekspertka Nationale-Nederlanden uważa, że “to kropla w morzu potrzeb 38-milionowego kraju, w którym już obecnie ponad 8 mln osób jest na emeryturze”. Zdaniem ekspertów brak wiedzy na temat, jakim są zmiany w emeryturach, może być spowodowany brakiem zaufania do systemu emerytalnego w Polsce. - Przy aktualnych dyskusjach publicznych w sprawie przekształcenia OFE w IKE oraz modyfikacjach drugiego i trzeciego filaru, Polacy wyrobili sobie przekonanie, że nie można mieć pewności, czy obecny system emerytalny nie zmieni się w czasie, gdy oni przejdą na emerytury - podkreśla ekspertka.

Dwa tygodnie wolnego na koniec roku. Wystarczy odpowiednio wziąć 5 dni urlopuDwa tygodnie wolnego na koniec roku. Wystarczy odpowiednio wziąć 5 dni urlopuCzytaj dalej

Warto oszczędzać

Walczuk uważa, że większość Polaków, w szczególności młodych nie myśli nawet o temacie, jakim są emerytury. - Często takie „granie na zwłokę” ciągnie się latami, tymczasem skuteczne oszczędzanie wymaga prostych mechanizmów. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy w momencie, gdy na naszym koncie pojawia się wynagrodzenie. Można zacząć od symbolicznych kwot, ale odkładanych systematycznie. Ważne, aby zgromadzone fundusze nie były dla nas łatwo dostępne. Nawet niewielkie oszczędności pomogą nam w sytuacji nieprzewidzianych wydatków - tłumaczy ekspertka Nationale-Nederlanden. Dla przyszłych pokoleń jedyną szansą na podniesienie emerytury jest oszczędzanie.

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego średnia wysokość emerytury wynosi aktualnie 2236,84 zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mięso stało się jedynym składnikiem ciężarnej kobiety. Lekarze mają mnóstwo wątpliwości
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News