Emerytura w dół
Pixabay
Autor Oktawian Góral - 6 Lipca 2020

Trzynaste emerytury zagrożone? Rząd musi szukać oszczędności

Wypłata trzynastych emerytur oraz innych świadczeń socjalnych wprowadzonych przez Zjednoczoną Prawicę, to pokaźna składowa wydatków budżetu państwa. Rządzący stanęli jednak przed dylematem, muszą ratować służbę zdrowia. Skąd jednak wezmą na to pieniądze, skoro dziura w finansach publicznych rośnie?

Dodatkowe emerytury czy szpitale?

Waloryzacja emerytur, programy socjalne typu 500 plus lub 300 plus, trzynastki, czy renty matczyne to dla każdego, kto korzysta z pomocy od państwa zastrzyk dodatkowej gotówki. Okazuje się, że ich funkcjonowanie w 2021 roku może stanąć pod znakiem zapytania? Jak podnosi Super Express źródło, z którego do tej pory rząd czerpał pieniądze na dodatkowe świadczenia powoli wysycha. Sytuacja staje się bardzo trudna, ponieważ rządzący najprawdopodobniej staną przed trudnym wyborem - zachować świadczenia, czy ratować służbę zdrowia?

Lidl wstrzymuje współpracę z największą przetwórnią mięsa w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem PolakówLidl wstrzymuje współpracę z największą przetwórnią mięsa w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem PolakówCzytaj dalej

Jak podaje gazeta, w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa do kasy NFZ wpłynęło znacznie mniej pieniędzy niż oczekiwano. W 2021 roku do dyspozycji zarządcy sieci szpitali i przychodni będzie niewiele środków. A państwo zobowiązało się do przeznaczania na system ochrony zdrowia w Polsce aż 6 procent naszego PKB. Oczywiste jest, że trzeba będzie wspomóc Narodowy Fundusz Zdrowia przelewem z państwowej kasy. Okazuje się jednak, że z pustego i Salomon nie naleje. Rządzący muszą szukać oszczędności.

Emerytury nie będą podwyższane?

Gdzie ich szukać? Super Express sugeruje, że jednym ze sposobów może być obcięcie świadczeń socjalnych - dodatkowych emerytur, czy pieniędzy wypłacanych na dzieci. Jeszcze kilka dni temu o programie 500 plus mówiła Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. - To potężne wsparcie dla polskich rodzin. Tego wsparcia trafiło już do nich 114 mld zł - oceniała minister. Jak łatwo policzyć rocznie z kieszeni podatników wypłacamy aż 23 miliardy złotych na wsparcie polskich rodzin w ramach 500 plus. Gdyby rząd poczynił zmiany w programie, łatwo znalazłby oszczędności na służbę zdrowia.

Sytuacja podobnie wygląda z emeryturami. Coroczna waloryzacja tylko w 2020 roku pochłonęła 9 miliardów złotych - jak wskazuje Super Express to aż dwukrotność tego, czego brakuje na finansowanie szpitali. Gazeta wskazuje także, ze za wypłatę trzynastych emerytur i rent zapłaciliśmy w tym roku 12 miliardów złotych.

Rządzący i politycy Prawa i Sprawiedliwości stale zapewniają jednak, że wypłaty z 500 plus i innych świadczeń socjalnych, w tym trzynastych emerytur, nie są niczym zagrożone, a zmiany w programach socjalnych nie są planowane.

A może dług dla naszych dzieci?

Jak wskazuje ekspert do którego dotarł portal Money.pl jest jeszcze jedna opcja. Jak mówi Wojciech Wiśniewski wielce prawdopodobnym jest, że rząd zdecyduje się na powiększenie dziury budżetowej i dalsze zadłużanie państwa. Oznacza to, że przyszłe pokolenia będą musiały spłacać obecne zobowiązania, ale trzynastki i 500 plus pozostaną. Uda się także dofinansować szpitale.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Jak bogaty jest prezes PiS? Opublikowano oświadczenie majątkowe, znamy szczegóły

Złe wieści ws. urlopów. Dłużej odpoczniesz dopiero w listopadzieZłe wieści ws. urlopów. Dłużej odpoczniesz dopiero w listopadzieCzytaj dalej

Jak wskazuje Super Ekspres najprawdopodobniej właśnie tak się stanie. Obietnice socjalne są istotnym elementem obecnej polityki. Jakiekolwiek cięcia w tym obszarze szybko przełożyłyby się na spadek poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Zatem nie wydaje się by w najbliższej perspektywie doszło do zmian w zakresie finansowania i waloryzacji emerytur, wypłaty dodatkowych świadczeń oraz 500 plus. Świadczenia zostaną zachowane, uda się dać dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia, zapłacą za to jednak przyszłe pokolenia, którym przyjdzie spłacać dług.

- Szybki wzrost długu publicznego oraz zobowiązań budżetu państwa wynikających z ustawy o minimalnych nakładach na ochronę zdrowia sprawią, że w przyszłym roku rząd po raz pierwszy w historii stanie przed realną koniecznością ograniczenia innych wydatków budżetu państwa w celu zapewnienia finansowania ochrony zdrowia. Będzie to ekstremalnie trudne zadanie - powiedział w Money.pl Wojciech Wiśniewski z Public Policy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urodziła stojąc w korku. Karetka nie mogła dotrzeć na miejsce, pomogli policjanci
  2. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Wielu Polaków czas ma tylko do jutra. Potem może pożegnać się z głosowaniem w drugiej turzeWielu Polaków czas ma tylko do jutra. Potem może pożegnać się z głosowaniem w drugiej turzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News