Wiek emerytalny pójdzie znowu w górę? Niewykluczone
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Listopada 2019

Seniorzy mają dostać 10 tys. zł "na raz". Jest tylko jeden warunek

Emerytury w Polsce stoją na bardzo niskim poziomie. Jednak gdyby zrealizowano planowany od dawna program, to już niedługo seniorzy mogliby zyskać dodatkowe pieniądze. PiS chce zachęcić emerytów do dłuższej pracy. Koncepcja programu, który da seniorom 10 tys. zł za pracę w trakcie emerytury powstała już dwa lata temu.

Emerytury mogą być wyższe dzięki nowej koncepcji

Emerytury mogłyby być wyższe dzięki pracy osób po 60 (kobiety) i 65 roku życia. Ponadto, budżet państwa mógłby wiele zaoszczędzić i mieć większe dochody. Nie dziwi więc, że rząd chce zachęcić emerytów, by dłużej pracowali.

Za czasów rządów Platformy Obywatelskiej wiek emerytalny został podniesiony o dwa lata, jednak po tym, jak PiS przejął władzę, kobiety mogą przechodzić na emerytury po ukończeniu 60 roku życia, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat.

- Będziemy rozważać modele zachęt czy benefitów w ramach „srebrnej ekonomii” - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Rząd chciałby zachęcić seniorów do dłuższej pracy, która oznaczałaby wiele korzyści, m.in. wyższe emerytury. Jak podaje portal warszawawpigulce.pl, od dwóch lat na biurkach rządzących leży projekt 10 tys. zł plus. Koncepcja zakłada, że pracujący emeryt dostawałby 10 tys zł za dwa lata dodatkowej pracy. Projekt nie został zrealizowany, jednak jak się okazuje, jest na to szansa podczas nowej kadencji.

UOKiK weźmie się porządnie za smog. Zapłacisz wysokie kary za niespełnienie konkretnych normUOKiK weźmie się porządnie za smog. Zapłacisz wysokie kary za niespełnienie konkretnych normCzytaj dalej

10 tysięcy - skąd się wzięła ta kwota?

Zastanawiająca jest kwota, jaką rząd chciałby zaoferować w ramach koncepcji. Portal money.pl tłumaczy, na co składa się na taką kwotę. Okazuje się, że w ciągu roku tyle wynoszą łącznie składki (na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, NFZ i podatek dochodowy), które musi odprowadzić do budżetu pracownik z wynagrodzeniem 3 tys. zł brutto na umowę o pracę. Natomiast 3 tys. zł to mediana wynagrodzenia w naszym kraju. Według portalu był to punkt wyjścia do wyliczeń.

Według analizy portalu money.pl, zakładając, że każdy senior po dwóch latach dostawałby tak duży dodatek, to i tak rządowi się to opłaca. Jednak musiałby zwrócić połowę dwuletniej składki na ubezpieczenie emerytalne, podatek dochodowy i Narodowy Fundusz Zdrowia. Oprócz tego dłuższa praca będzie oszczędnością dla budżetu państwa. Senior będzie pobierał składkę o dwa lata krócej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News