Emerytury większy wiek emerytalny
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 3 Listopada 2020

Bolesne zderzenie z rzeczywistością. Przyszli emeryci będą pracować znacznie dłużej, złych wieści jest więcej

Emerytury w Polsce nie są obecnie zbyt wysokie i eksperci sami radzą, żeby po nabyciu praw do niej pracować dłużej, bo wtedy będziemy mieli wyższe świadczenia. Wygląda na to, że bez podwyżki wieku emerytalnego się nie obejdzie.

Emerytury w Polsce do zmiany. Trzeba podwyższyć wiek emerytalny

Przejście na emeryturę jest obecnie w Polsce możliwe w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Wcześniej wiek emerytalny wynosił 67 lat dla obu płci, ale jedną ze sztandarowych obietnic wyborów PiS było przywrócenie dawnego progu.

Problem w tym, że takie rozwiązanie niespecjalnie się sprawdzi w obecnej sytuacji gospodarczej. Ekonomiści zauważają, że nie tylko rodzi się coraz mniej dzieci, ale także wydłuża się przeciętna długość życia. W efekcie coraz mniej jest osób aktywnych zawodowo, a coraz więcej emerytów, na których miejsce nie przybywają nowi pracownicy.

W efekcie dużo osób pobiera świadczenia emerytalne, a mało płaci stawki. Stąd też ekonomiści od lat wieszczą zapaść ZUS-u, w końcu dysproporcja będzie tak duża, że system będzie niewydolny. Oznacza to, że podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione.

- Wiek emerytalny za 30 lat będzie wszędzie dużo wyższy. Rok po roku będzie się to do nas przebijać [...] Wiek emerytalny musi być wyższy i musimy się do tego przygotować [...] Powiedziano ludziom, że będzie fajnie, a nie będzie fajnie - mówił Marek Góra, profesor SGH, który pracował przy reformie emerytalnej z 1999 roku.

Zamieszanie w obozie władzy ws. aborcji. Kaczyński stawia ultimatumZamieszanie w obozie władzy ws. aborcji. Kaczyński stawia ultimatumCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Dziewczyny górą. Podstawiły Przyłębskich pod ścianą, Ci nagle zniknęli z rezydencji w Berlinie
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Czytaj dalej

Polska w niechlubnej awangardzie

Od rozpoczęcia nowego millenium sytuacja w Europie zaczęła się znacznie zmieniać, odnotowano niż demograficzny, który grozi działaniu systemy. W związku z tym wiele krajów zaplanowało już podwyższenie wieku emerytalnego. Do 2050 roku aż 23 kraje UE będą miały wyższy wiek emerytalny dla kobiet, dziewięć państw podniesie go dla mężczyzn. Również dziewięć wprowadziło system, w którym wiek emerytalny jest zależny od średniej długości życia.

W Polsce za to wiek emerytalny niedawno obniżono. Obecnie w związku z obniżką w 2017 roku liczba pracujących osób jest niższa o milion, niż gdyby był wyższy, a do 2040 roku będą to dwa miliony, głównie kobiet. Jak wskazują ekonomiści, wiele kobiet urodzonych po 1980 roku nie odprowadzi wystarczająco składek na emeryturę minimalną.

Joanna Tyrowicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że przywrócenie progu emerytalnego wysokości 60. roku życia dla kobiet może mieć fatalne skutki. Zaznaczyła, że kluczowe będzie podniesienie wieku emerytalnego kobiet do 65 lat, bo podniesienie u mężczyzn z 65 do 67 lat nie będzie miało aż tak dużego znaczenia.

Zachęty do pracy dłużej nie działają. Podniesienie wieku emerytalnego to smutna konieczność

Partia rządząca utrzymuje narrację, że ludzie będą mogli pracować dłużej, gdy uznają, że ich świadczenia są zbyt niskie. Problem w tym, że w wielu państwach udowodniono, że taki system kompletnie się nie sprawdza. Za to państwo będzie musiało do emerytur minimalnych dopłacać.

Jak wskazuje Tyrowicz, w latach 2040-2050 aż 70 proc. pracowników, nawet jeśli popracuje 2-3 lata dłużej i tak będzie dostawać świadczenie minimalne, więc nie będzie im się opłacało przechodzić na emeryturę później. Z kolei Filip Chybalski z Politechniki Łódzkiej zauważa, że rząd powinien inwestować w służbę zdrowia, aby utrzymać pracowników w wieku 55-64 w dobrej kondycji do pracy. Problem w tym, że pieniądze trafiają zamiast tego na "trzynastki" i "czternastki".

- Dobrobyt tworzą ci, co pracują. Myślenie o tym, że możemy wrócić do niższego wieku, jest oszukiwaniem ludzi [...] Bardzo długo wierzono, że jeśli starsi odejdą na emeryturę, będzie miejsce pracy dla młodych. To się zmieniło na przełomie wieków, gdy Europa przestała być beneficjentem dywidendy demograficznej [...] Zmniejszą się świadczenia w relacji do wynagrodzeń - mówiła na seminarium fundacji CASE profesor SGH, była wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Smutny koniec uwielbianego sklepu. Więcej już nie zrobimy w nim zakupówSmutny koniec uwielbianego sklepu. Więcej już nie zrobimy w nim zakupówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Eksperci ostrzegają: druga fala zachorowań nie jest ostatnią. Podali, kiedy możemy spodziewać się następnej
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Wielka gwiazda Canal+ Sport przechodzi do największej konkurencji. Kibice nie mogą uwierzyć
  7. Zwykłe ziemniaki zrobiła według przepisu z 1937 roku. Zapiekanka po nelsońsku jest tania, przepyszna i prosta w przygotowaniu
Popularna sieciówka rozdaje premie. Dostać można dodatkowo 500 złPopularna sieciówka rozdaje premie. Dostać można dodatkowo 500 złCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News