Wyższe emerytury zbliżają się wielkimi krokami
Marek BAZAK/East News
Autor Maria Glinka - 1 Września 2020

Tysiące emerytów dostanie minimum 2400 zł emerytury. Prezydent właśnie podpisał ustawę

Na wyrównanie emerytury będzie mogło liczyć blisko 10 tys. seniorów. Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą, która ma podreperować finanse Polaków. Komu przysługuje emerytura rzędu co najmniej 2400 zł?

Wyrównanie emerytury dla jednej grupy seniorów

Zapadła ostateczna decyzja w sprawie emerytury dla represjonowanych. We wtorek 31 sierpnia w 40. rocznicę porozumień sierpniowych prezydent podpisał ustawę o świadczeniach wyrównawczych, którą Sejm przyjął niemal jednogłośnie. Dzięki temu wyższe świadczenie otrzyma ok. 10 tys. seniorów.

Kto może liczyć na zwiększoną emeryturę? Każdy, kto posiada status działacza opozycji antykomunistycznej w latach 1939-1989 potwierdzony przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Poza tym wyższe świadczenie będzie przysługiwało osobom represjonowanym z powodów politycznych, których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł. Radio Zet przekazuje, że ostateczna wysokość świadczenia będzie stanowiła równowartość różnicy między 2400 zł a kwotą, którą w ramach emerytury bądź renty pobiera uprawniony senior.

Nadciąga reforma emerytalna. Dadzą Ci 10 tysięcy, by potem pobrać ogromną prowizjęNadciąga reforma emerytalna. Dadzą Ci 10 tysięcy, by potem pobrać ogromną prowizjęCzytaj dalej

Wyższa emerytura wśród całego pakietu ulg dla opozycjonistów

Poza wyrównaniem emerytury seniorzy skorzystają z szerokiego wachlarza benefitów. Byli działacze opozycji antykomunistycznej zyskają prawo do pięćdziesięcioprocentowej zniżki na komunikację miejską oraz tańsze przejazdy w środkach transportu zbiorowego (rabat w wysokości 51 proc.).

Co więcej, na mocy nowelizacji ustawy organizacje pozarządowe będą mogły wykonywać czynności opiekuńcze na rzecz byłych opozycjonistów. Do tego potrzebna będzie jednak zgoda Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Poza tym szef urzędu będzie uprawniony, aby zgłaszać do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składki za działaczy, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobierają emerytury i renty.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Co lepiej chroni przed koronawirusem - maseczka czy przyłbica? Specjaliści rozwiewają wszelkie wątpliwości
2. Od dzisiaj kierowcy w poważnych tarapatach. Tym razem posypią się wyjątkowo srogie kary
3. Prosty przepis na tradycyjny, polski domowy krupnik. Pyszna zupa, którą przygotujesz w 20 minut

Morawiecki o wyrównaniu emerytury: jesteśmy im to winni

W uzasadnieniu ustawy czytamy, że wyrównanie emerytury jest podyktowane chęcią wsparcia tych obywateli, którzy z powodu podejmowania aktywności w czasach PRL nie mogli wykonywać regularnej pracy, a co za tym idzie - nie odkładali wystarczających środków na poczet przyszłej emerytury.

Nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej skomentował sam premier Mateusz Morawiecki. - Wielu przypłaciło je represjami i utratą zdrowia, a dziś Ojczyzna ma szansę te krzywdy, chociaż w części, wynagrodzić. [...] Jesteśmy im to winni - przyznał szef polskiego rządu na oficjalnym profilu na Twitterze.

Sensacyjne odkrycie w Belgii. Podczas remontu fontanny natrafili na legendarny skarbSensacyjne odkrycie w Belgii. Podczas remontu fontanny natrafili na legendarny skarbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nie żyje legendarny sportowiec. Przed śmiercią wykryto u niego COVID-19
  3. Tragedia na północy Polski. Nie było szans, nie żyje
  4. W przebraniu księdza próbował odprawić mszę. Jeszcze dziś ma trafić za kraty
  5. Kiedyś nazywały się całkiem inaczej. Dziś pewnie nawet ty nie pamiętasz ich starych wcieleń
  6. Przelew do ZUS z błędem. Wielu boi się, że będzie musiało zapłacić jeszcze raz
  7. Wielki powrót, miliony Polaków czekało z zapartych tchem, już dziś we wszystkich domach
Rzecznik rządu: Zmodyfikujemy obostrzenia. Wiadomo, co się zmieniRzecznik rządu: Zmodyfikujemy obostrzenia. Wiadomo, co się zmieniCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News