Emerytura ZUS świadczenie honorowe
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 2 Grudnia 2020

ZUS wypłaca nawet 4294 zł dodatku do emerytury. Dostaje tylko 2,2 tys. osób, ale planują rozszerzenie

Emerytura honorowa jest przyznawana tylko najstarszym seniorom. ZUS wypłaca im aż 4 294 zł brutto. Obecnie jedynie 2,2 tys. osób w Polsce jest objętych dodatkowym świadczeniem.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Kto dostanie dodatkowe świadczenie
  • Jakie plany ma rząd
  • Jakie są prawdopodobne skutki reformy

Emerytura honorowa wysokości nawet 4 tys. zł. ZUS wypłaci tylko wybranym

Emerytura w Polsce nie należy do zbyt wysokich, to też informacje o każdym dodatku, czy świadczeniu są uważnie śledzone przez seniorów. Jedną ze zdecydowanie najciekawszych jest z pewnością ta o emeryturze honorowej. ZUS wypłaca takie świadczenia, które przysługują tylko stulatkom. Rząd planuje jednak rozszerzenie listy uprawnionych do świadczenia.

Nowa opłata ma utemperować Polaków na zakupach. Znamy kwotę, padły słowa o odbieraniu chlebaNowa opłata ma utemperować Polaków na zakupach. Znamy kwotę, padły słowa o odbieraniu chlebaCzytaj dalej

Obecnie przekroczenie "magicznej" setki to podstawowy warunek otrzymania świadczenia honorowego. ZUS wypłaca wtedy 4 294 zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że "na rękę" seniorzy, którzy ukończyli 100 lat, otrzymują 3500 zł.

Świadczenie nie jest jednak przypisane automatycznie, trzeba wcześniej złożyć wniosek do ZUS. Senior nie musi tego robić osobiście, równie dobrze może oddelegować do tego członka rodziny. Aktualnie ok. 2,2 tys. osób otrzymuje emerytury honorowe.

Rząd chce rozszerzyć świadczenie emerytury honorowej

Rząd planuje rozszerzenie zakresu osób, którym przysługuje emerytura honorowa. Obecny wiceminister rodziny Stanisław Szwed udzielił wywiadu w Super Expressie, przedstawiając plany resortu.

Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieIle zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieCzytaj dalej

- Warto rozważyć taki dodatek dla tych, którzy skończyli już 90 lat. Byłaby to także promocja długowieczności - mówił Szwed dla SE.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Rozszerzenie emerytury honorowej i jej przewidywane skutki

Pytanie jednak, czy takie rozwiązanie nie miałoby w dłuższej perspektywie fatalnych konsekwencji dla gospodarki i budżetu państwa. Przede wszystkim w Polsce od lat mamy problem ze zbyt małym przyrostem naturalnym i starzejącym się społeczeństwem. Według przewidywań portalu Populationof.net w 2050 roku w Polsce będzie mieszkać ok. 32 mln osób (obecna populacja to niemal 38 mln).

Rośnie także przeżywalność. Jak podaje portal, oczekiwana długość życia dla przeciętnego Polaka w 1960 roku wynosiła 67 lat. Od około 2015 roku utrzymują się przewidywania wskazujące na to, że statystyczny obywatel przeżyje 78 lat. W 2050 roku wskaźnik wyniesie niemal 83 lata.

Odebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychOdebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychCzytaj dalej

W przyszłości będzie więcej 90-latków, więc i więcej osób uprawnionych do nowego świadczenia. To może doprowadzić do załamania systemu opartego na ZUS. Teoretycznie można w przyszłości podwyższyć próg potrzebny do uzyskania emerytury honorowej. Z tym że obywatele nie przyjmą takiej decyzji zbyt dobrze, tak samo jak byli wściekli gdy podwyższono wiek emerytalny, choć było to konieczne.

Dlatego też rozszerzanie świadczenia honorowego byłoby decyzją podjętą bez wzięcia pod uwagę przyszłości. Na pewno pomogłoby kupić nieco głosów dla Prawa i Sprawiedliwości, bo obecni emeryci nie żyją na zbyt wysokim poziomie. Problem w tym, że może to się odbić na kolejnych pokoleniach, które będą w jeszcze gorszej sytuacji.

Podatek cukrowy już pewny, Coca-Cola droga jak nigdy. Polak zapłaci trzy razy tyle, co FrancuzPodatek cukrowy już pewny, Coca-Cola droga jak nigdy. Polak zapłaci trzy razy tyle, co FrancuzCzytaj dalej

Zwłaszcza że coraz więcej krajów, zdając sobie sprawę z sytuacji demograficznej, podnosi wiek emerytalny. Zrobili to już Niemcy (67 lat do 2031 roku), Irlandczycy (sukcesywnie podnoszą, obecnie 66 lat, ale już 68 lat od 2028 roku), czy Francuzi (do 62 lat). Obniżanie progu dla emerytury honorowej jest równie ryzykowne co obniżanie wieku emerytalnego (co akurat rząd już zrobił).

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Pomyliła hamulec z gazem. Gdy się zorientowała, nie było odwrotu
  2. Zabrakło jej mleka do kawy. Wypiła 0,7 i pojechała rano do sklepu
  3. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
  4. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
  5. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
  6. Zbigniew Boniek pokazał swój dom, wszyscy patrzyli tylko na jedno (FOTO)
  7. Niewiarygodny przepis na kotlety mielone Ani Lewandowskiej
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News