Emerytury a wiek emerytalny. Ile można zyskać zwlekając z przejściem na emeryturę?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Października 2020

Szefowa ZUS niepokojąco o emeryturach: niektóre świadczenie to 500–700 zł. Wiek emerytalny to klucz, ale to nie wszystko

Szefowa ZUS Gertruda Uścińska była gościem rozmowy z „DGP”, podczas której zostały poruszone ważne kwestie związane z emeryturami i wiekiem emerytalnym. Prezes zdradziła, co można zrobić, by zwiększyć swoją emeryturę i jakie zadania postawił sobie ZUS na nadchodzące lata.

Polacy nie decydują się na wcześniejszą emeryturę. Nie chcą wysokiego wieku emerytalnego

„Dziennik Gazeta Prawna” zapytał szefową ZUS o to, czy przez obecną sytuację epidemiologiczną Polacy częściej decydowali się na wcześniejsze pójście na emeryturę. Seniorzy są w największej grupie ryzyka zachorowań, w związku z czym taki obrót spraw mógłby się wydawać całkowicie prawdopodobny. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Uścińska przytoczyła dane, zgodnie z którymi w pierwszym półroczu 2020 r. przyznano 118 tys. uprawnień, czyli o 10 proc. mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Masowe akcje ściągania opłat za abonament RTV. Mają nowy sposób na dopadnięcie tych, którzy nie płacąMasowe akcje ściągania opłat za abonament RTV. Mają nowy sposób na dopadnięcie tych, którzy nie płacąCzytaj dalej

— Wzrosła natomiast liczba osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu. Było ich ok. 15 tys. wobec 10 tys. w ubiegłym roku. Stało się tak dzięki temu, że w tym roku wreszcie obowiązywała zasada, iż w razie gdy będzie to korzystniejsze dla osoby uprawnionej, wysokość emerytury należy obliczyć tak, jak gdyby była ona ustalana w maju br. Chodzi o przepis tarczy antykryzysowej 3.0, dzięki któremu emeryci czerwcowi nie stracili od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie w wyniku skomplikowanych i problematycznych zasad waloryzacji rocznej i kwartalnej składek, które sprawiają, iż znacznie bardziej opłaca się przejść na emeryturę w maju albo lipcu — zdradziła prezes ZUS i przyznała, że ZUS liczy, że ta regulacja prawna zostanie na stałe wprowadzona do polskiego prawa.

Godziny dla seniorów i limity klientów nie we wszystkich sklepach. Wiadomo gdzie każdy zrobi zakupy w godz. 10-12 i bez kolejekGodziny dla seniorów i limity klientów nie we wszystkich sklepach. Wiadomo gdzie każdy zrobi zakupy w godz. 10-12 i bez kolejekCzytaj dalej

Wciąż wiele osób pobiera minimalne emerytury

Uścińską zapytano także, czy brak przyspieszenia w związku z przechodzeniem na emerytury nie wynika z faktu, że wiele osób mogło odłożyć decyzje dotyczące przejścia na emeryturę z powodu zamrożenia gospodarki o ogólnopolskiego lockdownu, w związku z czym wnioski spłynęłyby do dopiero w drugim półroczu. Prezes ZUS odpowiedziała, że w okresie wakacyjnym także nie obserwowano przyspieszenia. Stwierdziła, że epidemia mogła mieć minimalny wpływ na nowych emerytów, jednak nie przełożyło się to wcale na większe zmiany.

— W pierwszym półroczu prawie 98 proc. osób, które przeszły na emeryturę, to świadczenia przyznane według nowych zasad — zdradziła szefowa ZUS i dodała, że w dalszym ciągu spora część Polaków pobiera emerytury minimalne w wysokości 1200 zł. Takich osób jest aż 230 tys. Grono zaczynają także powiększać osoby pobierające niższe emerytury niż minimalne.

— Tych osób jest ponad 270 tys. Są to osoby, które nie wypracowały stażu ubezpieczenia co najmniej 20–25 lat w zależności od płci — powiedziała prezes.

Nawet 2 tys. złotych zupełnie nowej emerytury. Wystarczy zaopiekować się specjalnym zwierzęciemNawet 2 tys. złotych zupełnie nowej emerytury. Wystarczy zaopiekować się specjalnym zwierzęciemCzytaj dalej

Trzecia rocznica obniżenia wieku emerytalnego

Podczas wywiadu został podjęty także temat dotyczący tego, jakie są przyczyny przyznawania tak niskich emerytur. Z jednej strony na emeryturę zaczynają przechodzić osoby, które nie mają już buforu finansowego ze starego systemu. Z drugiej strony są to także roczniki z obniżonym wiekiem emerytalnym, których staż pracy jest krótszy o dwa lata.

— W przypadku emerytur minimalnych staż pracy musiał zostać osiągnięty. Problem jest inny – zasada, zgodnie z którą prawo do emerytury daje nawet odprowadzenie jednej składki. Te osoby często mają dużo niższy staż niż 20 czy 25 lat, a ich świadczenie wynosi np. 500–700 zł — powiedziała Uścińska i zauważa, że wyższy staż emerytalny przyczyniłby się do wyższej emerytury. — Dyskusja o stażu minimalnym czy określonej kwocie składek, które otwierają prawo do emerytury, odbywała się już w większości państw europejskich i jest tam załatwioną sprawą. U nas ciągle jej nie ma — dodała.

Zdaniem Uścińskiej optymalnym rozwiązaniem byłoby przepracowanie minimum 10 lub 15 lat. W przypadku jeśli ktoś nie miałby takiego stażu najlepszym rozwiązaniem wg Uścińskiej byłoby zwracanie tym osobom kapitału ze składek emerytalnych - jednorazowo lub ratalnie i zapewnienie im opieki zdrowotnej oraz innych uprawnień wynikających ze statusu emeryta. Według prezes można to opracować w szczegółowy sposób.

Jest apel ws. 2 mld zł na TVP. Zamiast dla telewizji, chcą pieniędzy dla szpitaliJest apel ws. 2 mld zł na TVP. Zamiast dla telewizji, chcą pieniędzy dla szpitaliCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niepokojące doniesienia z Niemiec. Ze sklepów został wykupiony niemal całkowicie podstawowy produkt
2. Co ze Świętami Bożego Narodzenia? Nie ma najlepszych wieści, wszyscy powinni się zainteresować
3. Pilny komunikat Poczty Polskiej. Instytucja wprowadza natychmiastowe zmiany, chodzi o świadczenia

Zmniejszenie wieku emerytalnego

Uścińska została zapytana także o to, o ile wzrosłyby świadczenia, gdyby wyższy wiek emerytalny zostałby utrzymany i ile ZUS zarobił na obniżeniu progu emerytalnego.

— Nie zarobiliśmy niczego, bo ZUS nie zarabia! — odpowiedziała prezes. Jej zdaniem powrót do niższego wieku emerytalnego przyczyniłby się do wzrostu wydatków na emerytury w najbliższych latach.

— Liczba nowo przyznanych emerytur wyniosła 229 tys. w 2016 r., 417 tys. w 2017 r. oraz 355 tys. w 2018 r. Ale te świadczenia obliczono w niższej wysokości, niż gdyby uprawnieni wystąpili o emeryturę później. To oznacza, że w pełnym horyzoncie czasu wzrost wydatków na emerytury zostanie zrównoważony. Pozostają jednak wyzwania związane z wydłużaniem trwania życia Polaków — zauważa Uścińska. Przeciętny staż pracy wynosi 34 lata, co oznacza, że 60-letnie kobiety przechodzące na emeryturę mają przed sobą 20 lat życia. W związku z tym, że żyjemy coraz dłużej, za kilka lat kobiety przechodzące na emeryturę będą pobierać świadczenie przez nawet 25-27 lat.

Policja wystawia mandaty, sądy je uchylają. Dziurawe przepisy otwierają furtkę na nienoszenie maseczek?Policja wystawia mandaty, sądy je uchylają. Dziurawe przepisy otwierają furtkę na nienoszenie maseczek?Czytaj dalej

— W efekcie okres pobierania emerytury może się zrównać z okresem pracy i opłacania składek. To poważne zobowiązanie dla państwa. Wzrastają wydatki na świadczenia emerytalne, mamy też wysoką waloryzację. Ostatnio mieliśmy okazję rozmawiać z ekspertami w dziedzinie świadczeń emerytalnych z całego świata. Jasnym było dla wszystkich, że wiek warunkuje prawo do świadczenia, ale nie obowiązek — zaznacza prezes i oznajmia, że ZUS stara się edukować Polaków, że nie muszą przechodzić na emeryturę od razu gdy osiągną uprawniający do tego wiek emerytalny. Uścińska słusznie zauważa, że każdy przepracowany rok wyraźnie przekłada się na późniejsze świadczenie. Po przepracowaniu dodatkowo jednego roku emerytura może wzrosnąć nawet od 8 do 16 proc., na co wpływ mają: dodatkowe składki, waloryzacja i zmniejszenie przewidywanego dalszego życia emeryta (skraca się czas, w którym pracująca osoba będzie pobierać świadczenie).

Ważny komunikat Biedronki. Sieć znowu zmienia godziny otwarcia sklepówWażny komunikat Biedronki. Sieć znowu zmienia godziny otwarcia sklepówCzytaj dalej

Obecny system jest bezpieczny dla państwa, ponieważ nie ma już gwarantowanej kwoty emerytury. Oznacza to jednak także, że przed emerytami stawia się większe wymagania.

— Od 2040 r. kapitał początkowy będzie miał już dużo niższe znaczenie dla wysokości emerytur niż obecnie. Będzie odpowiadał za mniej niż 10 proc. świadczenia. Trzeba dobrze wykorzystać te 20 lat. I edukować społeczeństwo, że wysokość emerytury zależy od tego, kiedy włożyliśmy pieniądze do systemu, ile ich było i kiedy chcemy z nich korzystać. To ważne też z punktu widzenia całej demografii – nasz wskaźnik dzietności to obecnie ok. 1,4, ale dojście do prostej zastępowalności na poziomie 2,1 wydaje się bardzo odległe. Ponadto odsetek osób nieaktywnych ekonomicznie też będzie wzrastał. Trzeba to mieć na uwadze — mówi Uścińska „DGP”.

Kobiety otrzymują niższe świadczenia

— Dziś przeciętna wysokość emerytury to 2,4 tys. zł – przy czym dla mężczyzn 3 tys., a dla kobiet 2 tys. zł. — poinformowała szefowa ZUS. Wynika to między innymi z różnic w wieku emerytalnym. Kobiety mogą przechodzić na emeryturę o pięć lat szybciej niż mężczyźni, mimo że zwykle żyją dłużej, w związku z czym wypracowany przez nie kapitał musi być rozłożony na dłuższy czas. Nie oznacza to jednak, że kobiety muszą w tym wieku przechodzić na emeryturę.

Coraz więcej Polaków później przechodzi na emeryturę

Jeszcze w latach 2015-2017 aż 80 proc. Polaków natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego przechodziło na emeryturę. Kolejne lata (2018-2019) pokazały, że ta tendencja się zmienia. W 2019 roku na emeryturę natychmiastowo przeszło już tylko 60 proc. uprawnionych. Uścińska przekonuje też, że czasem wystarczy dodatkowe pięć lat pracy, by powiększyć swoje świadczenie nawet o 100 proc. Pokazują to też najbogatsi emeryci. Rekordzista pobiera co miesiąc 34 tys. zł, mimo że przez całe życie pracował fizycznie.

Jarosław Kaczyński na kwarantannie. Miał kontakt z osobą zakażonąJarosław Kaczyński na kwarantannie. Miał kontakt z osobą zakażonąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Policji. Koszulka Legii Warszawa była wycieraczką na komendzie
  2. Już niedługo obostrzenia mogą zostać rozszerzone. Rzecznik rządu zapowiada
  3. Sprowokują, będą udawać kogoś innego. A potem nałożą gigantyczną karę
  4. Do Polski weszła nowa sieciówka. Ma szeroki asortyment, ale nie żywności
  5. Stało się, rząd w końcu dopiął swego. Nowy podatek coraz bliżej, Polacy mają się czego obawiać
  6. Nie żyje legendarny bramkarz, lekarze nie zdołali mu pomóc. Był medalistą mistrzostw Europy
  7. Elżbieta odmłodniała o 10 lat, wszystko dzięki kuracji cudownym sokiem z buraków. Teraz z każdym dzieli się swoim zachwytem
Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w góręZapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w góręCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News