Emerytura w Polsce o najczęściej 1440 złotych
pexels.com
Autor Przemysław Terlecki - 27 Lipca 2019

Emerytura w Polsce? Najczęściej 1440 złotych

Emerytura w Polsce to najczęściej 1440 złotych. Takie informacje podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swoim opracowaniu "Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2019 roku" dotyczącym zmian w świadczeniach.

Emerytura w Polsce to najczęściej 1440 złotych, jak wynika z opracowania "Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2019 roku". W dokumencie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych insytutcja prześledziła i wykazała, jak zmieniły się emeytury Polaków po rekordowo wysokiej waloryzacji z czerwca. Okazuje się, że średnia emerytura w Polsce to 2276,99 złotych brutto, co w sumie daje 1885 złotych na rękę emeryta.

Opracowanie wskazuje dominantę i medianę wśród emerytur. ZUS podaje, iż najczęściej wypłaca emeryturę w wysokości 1727,72 złotych brutto, co daje na rękę wspomniane 1440 złotych. Mężczyźni dostają średnio większe emerytury, gdyż mowa o 2271,16 złotych brutto, czyli 1880 złotych netto. Kobiety dostają natomiast 1626,07 złotych brutto, co oznacza 1359 złotych netto. Połowa ogółu emerytów otrzymuje 2025,89 złotych brutto (1682 złote na rękę), a 28,3 tys. osób zgarnia niską emeryturę na poziomie 500 złotych brutto, czyli 450 złotych netto. Liczba osób pobierających emeryturę do 500 złotych wzrosła o 1/3, podobnie jak liczba osób zgarniających ponad 5000 złotych emerytury.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

Emerytura w Polsce równiejsza niż płace osób w wieku produkcyjnym

Główny ekonomista ZUS, Paweł Wojciechowski oświadczył, iż dochody emerytów są równiejsze niż dochody osób w wieku produkcyjnym. Większa równość wśród tych pierwszych wynika z faktu istnienia minimalnej emerytury oraz ograniczenia, które zakłada, że składka emerytalno-rentowa nie może być wyższa niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. To ograniczenie ma jednak niebawem zostać usunięte, co może jednak doprowadzić do zwiększenia się stopnia nierówności.

Należy podkreślić, że w Polsce nierówności dochodowe ludności w wieku emerytalnym nadal są niższe niż ludności w wieku produkcyjnym. Wynika to przede wszystkim z faktu istnienia gwarancji minimalnej emerytury, ale także z ograniczenia na wnoszenie składki emerytalno-rentowej do limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia oraz z zastosowania w ostatnich kilku latach waloryzacji kwotowo-procentowej - zaznaczył Wojciechowski cytowany przez Bankier.pl.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News