Emerytura stażowa wniosek OPZZ
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 9 Grudnia 2020

Rozpaczliwy list do prezydenta. Dotyczy obiecanych emerytur

Emerytura stażowa została obiecana przez Andrzeja Dudę jeszcze w 2015 roku. Obietnica nie została jednak dotrzymana, a wielu pracowników wciąż na jej spełnienie czeka. Związkowcy napisali do prezydenta rozpaczliwy list.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego żądają przedstawiciele związków zawodowych
  • Dlaczego postuluje się emerytury stażowe
  • Na jakiej zasadzie będzie działała emerytura stażowa

Emerytura stażowa to wciąż niespełniona obietnica prezydenta

Emerytura stażowa pomogłaby tzw. stażowiczom. Chodzi o grupę osób, które podjęły się pracy w młodym wieku, mają długi jej staż, ale przez to, że nie przekroczyli progu wieku emerytalnego, nie mogą jeszcze przejść na państwowe świadczenie.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) zebrało listy od pracowników, którzy liczą na wprowadzenie obiecanych przez Andrzeja Dudę emerytur stażowych. Wiadomości przekazano do Kancelarii prezydenta i dodano do nich apel pod którym podpisało się 700 tys. osób.

W przekazanych prezydentowi listach zatrudnieni przyznają, że zaczyna brakować im sił, a wiele lat pracy odcisnęło ogromny ślad na ich zdrowiu. Niektórzy z nich zostali zwolnieni i ze względu na wiek przedemerytalny nikt nie chce ich teraz zatrudnić.

- Liczymy na to, że tym razem, mimo wszystkich przeciwności, twardo stanie Pan w obronie spracowanych i schorowanych stażowiczów - napisano w jednym z listów wysłanych przez OPZZ.

Świetne wieści od ZUS. Instytucja idzie Polakom na rękę, można sporo zaoszczędzićŚwietne wieści od ZUS. Instytucja idzie Polakom na rękę, można sporo zaoszczędzićCzytaj dalej

OPZZ domaga się, aby Andrzej Duda spełnił swoją obietnicę wyborczą. Związek uważa, że wprowadzenie nowych przepisów zwiększy wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia oraz poprawi stan rejestrowanej aktywności zawodowej.

- Domagamy się stworzenia pracownikom o bardzo długim stażu pracy możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego (dla kobiet, które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat oraz dla mężczyzn mających okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 40 lat). Idea emerytur stażowych cieszy się wysokim poparciem społecznym. Pod projektem obywatelskim OPZZ w tej sprawie podpisało się ponad 700 tysięcy pracowników - napisał OPZZ w swoim komunikacie.

Jak działa emerytura stażowa?

Emerytury stażowe umożliwiłyby przechodzenie kobietom na państwowe świadczenie po 35 latach pracy i ukończeniu 55. roku życia. Prawo dotyczyłoby więc kobiet, które nieustannie pracują przynajmniej od 20 roku życia.

W przypadku mężczyzn próg emerytury stażowej byłby wyższy. Wymóg dotyczyłby 40 lat pracy i ukończenia 60. roku życia. Podobnie jak w przypadku kobiet, przepis chroniłby pracowników, którzy podjęli pracę przynajmniej jako 20-latek.

Emerytura stażowa nie mogłaby być niższa niż świadczenie minimalne. W przyszłym roku jej wysokość szacowana jest na 1250 zł brutto. Oczywiście należy do tego doliczyć waloryzację.

Wiele jednak zależy od ruchu prezydenta. Na razie nie złożono jeszcze projektu prezydenckiej ustawy. Samo poparcie Andrzeja Dudy to jeszcze nie wszystko, później projekt musi przejść przez cały proces legislacyjny, tzn. otrzymać poparcie Sejmu i Senatu.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Znamy nowe obostrzenia. Tak surowych Polacy się raczej nie spodziewali
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Absolutna klęska programu emerytalnego PiS. Wycofało się aż 75 proc. Polaków

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News