Emerytura stażowa dużym problemem dla wielu
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 8 Grudnia 2019

Mroczna strona emerytury stażowej. Ucierpi przede wszystkim jedna grupa Polaków

Emerytura stażowa będzie za sobą niosła niskie niskie świadczenia oraz braki na rynku pracy, jak alarmują Pracodawcy RP.

Emerytura stażowa, czy to dobry pomysł?

Emerytura stażowa nie jest trafnym pomysłem zdaniem Pracodawców RP. Według nich, będzie oznaczać niskie świadczenia oraz braki na rynku pracy. Andrzej Duda zaproponował, że emerytura stażowa w przypadku kobiet przypadałaby po 35 latach pracy, natomiast w przypadku mężczyzn - po 40. Zdaniem ekspertów taki postulat przypadnie do gustu związkowcom, jednak pracodawcy mogą stawić czoła problemom ze znalezieniem pracowników, z tego względu, że osoby ze średnim wykształceniem nabywałyby prawo do emerytury stażowej o mniej więcej 5-7 lat wcześniej niż ma to miejsce obecnie.

Emerytury stażowe wywołają paraliż

Jak uważa główny ekonomista Pracodawców RP, biorąc pod uwagę dzisiejszy stan demografii, to samych zainteresowanych będzie dotyczył problem niskiego poziomu emerytur, który ma być tak katastrofalny, że nie wystarczy na podstawowe potrzeby. “Samo hasło dla pracobiorców brzmi na pewno atrakcyjnie. Z drugiej strony, dla pracodawców może być swoistym sygnałem alarmowym i doprowadzać do pewnego paraliżu” – powiedział dr Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP, w rozmowie z Newseria Biznes, cytowany przez “Radio Zet”. Co więcej dodał:

“Mnie się wydaje, że taką koncepcję trzeba powiązać generalnie z reformą systemu emerytalnego, ponieważ przy tej cezurze 35 lat stażu pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn boję się, że będziemy mieli nadmiar młodych emerytów, a pojawi się problem wysokości świadczeń dla nich. Dziś stopa zastąpienia kształtuje się na poziomie około 50 procent, za lat 20 będzie wynosić zaledwie 30 procent, w związku z tym pojawi się problem, z czego ci młodzi emeryci będą żyli”.

Wygaszenie 500 plus może nastąpić już w przyszłym roku. Świadczenie coraz mniej pewneWygaszenie 500 plus może nastąpić już w przyszłym roku. Świadczenie coraz mniej pewneCzytaj dalej

Emerytury stażowe mogą wprowadzić stan zagrożenia

Pomimo tego, że stopa bezrobocia jest w naszym kraju na jednym z najniższych poziomów w Europie od kilku lat, to wskaźnik zatrudnienia nie jest wysoki. W połowie bieżącego roku było aż 43,8 proc. Polaków powyżej 15. roku życia, którzy są bierni zawodowo, a to daje ponad 13 mln osób. Osób zatrudnionych było niecałe 16,5 mln.

“Wprowadzenie emerytur stażowych oznaczałoby dla pracodawców swoisty stan zagrożenia, ponieważ zaczęłoby brakować pracowników. Już dziś w wielu branżach mamy wiele problemów, nie potrafimy też zagospodarować ludzi zawodowo nieaktywnych, w związku z tym pomnażanie tej armii niepracujących musi budzić wątpliwość” - podsumował Leszek Juchniewicz.

Na razie trudno powiedzieć, jakie są szansę na realizację pomysłu Andrzeja Dudy na wprowadzenie emerytur stażowych, gdyż póki co jego poparcie ze strony przedstawicieli rządu nie jest duże.

Sklep w Niemczech wpadł na oburzający pomysł. Interweniowała polska ambasada w BerlinieSklep w Niemczech wpadł na oburzający pomysł. Interweniowała polska ambasada w BerlinieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jacek Kurski zwolnił pracownika z TVP. Kuriozalny powód
  2. Syn rozbił stary wazon. Gdy mama zobaczyła, co było w środku, natychmiast zawołała męża
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tysiące emerytów straci swoje mieszkania. Wszystkiemu winna jest emerytura

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News