emerytura stażowa
Pixabay/silviarita
Autor Komunikaty prasowe - 4 Grudnia 2019

Emerytura stażowa leży na stole. Projekt pozwoli przejść na emeryturę przed 60. urodzinami

Emerytura stażowa. Trwają prace nad ustawą w tej sprawie Kancelarii Prezydenta. Przysługiwałaby ona po przepracowaniu danej liczby lat. Mówi się o stażu 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

Emerytura stażowa już niedługo wejdzie w życie?

Emerytura stażowa miałaby przysługiwać po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat. Mówi się o stażu 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Prace nad ustawą w tej sprawie trwają właśnie w Kancelarii Prezydenta.

“Prace nad projektem ewentualnej, przyszłej ustawy wprowadzającej emerytury stażowe znajdują się na wstępnym etapie koncepcyjnym, mającym na celu analizę aktualnego stanu prawnego oraz określenie skutków społecznych, gospodarczych, organizacyjnych, prawnych i finansowych nowych rozwiązań” – poinformowała “Business Insider” Agnieszka Rylska-Tabaczyńska z Kancelarii Prezydenta.

ZUS w 2020 roku zabierze ci fortunę. Składki zjedzą ci sporą część pensjiZUS w 2020 roku zabierze ci fortunę. Składki zjedzą ci sporą część pensjiCzytaj dalej

Niektórzy są przeciwko

Przeciwko temu pomysłowi oponuje prof. Marek Góra, ekonomista specjalizujący się w ekonomii pracy i systemach emerytalnych. Uzasadnia to kilkoma kwestiami. Jedną z kluczowych jest to, że emerytura stażowa według profesora przyczyni się do przechodzenia na emeryturę w jeszcze niższym wieku niż ma to miejsce obecnie.

“Co ważniejsze jednak ta koncepcja świadczy o kompletnym niezrozumieniu, czym jest emerytura. Ona nie jest nagrodą za pracę, ale służy utrzymaniu określonego poziomu życia już po zakończeniu kariery zawodowej. Ważne jest więc nie to, ile się lat przepracowało, ale to, ile jeszcze lat będziemy żyć - uważa prof. Marek Góra, cytowany przez “Business Insider”.

Emerytura stażowa obciąży Fundusz Ubezpieczeń Społecznych

Emerytura stażowa silnie obciąży Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a i bez tego od wielu lat walczy on z deficytem. Sytuacja ma być jeszcze gorsza niż obecnie. Według prognoz ZUS w 2024 roku, w zależności od wariantu, który się przyjmie, deficyt może wynieść 44,1-85,77 mld zł. “Tak katastrofalnych prognoz moglibyśmy uniknąć, gdyby nie odwrócenie reformy emerytalnej i powrót do niższego wieku emerytalnego oraz jego zróżnicowania dla kobiet i mężczyzn - co zapowiedział i zrealizował prezydent” - prognozuje “Business Insider”. Jednym z fundamentalnych haseł wyborczych obecnej głowy państwa były wszak w poprzedniej kampanii zmiany w systemie emerytalnym. Projekt ustawy w tej sprawie został skierowany do Sejmu po wygranych wyborach w listopadzie 2015 r i zmiany zostały uchwalone przez parlament rok później.

CBA weszło do urzędu miasta. Burmistrz i zastępca zakuci w kajdankiCBA weszło do urzędu miasta. Burmistrz i zastępca zakuci w kajdankiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podczas transmisji live Kononowicza doszło do ohydnej obrazy LGBT. Policja zatrzymała mężczyznę
  2. Michał Szpak wziął udział w akcji charytatywnej. Za 20 tysięcy złotych możesz zjeść kolację ze swoim idolem
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. 13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News