PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 20 Grudnia 2020

Emeryci mają się z czego cieszyć. Przed Świętami nie będą mieli problemu z finansami

Emerytura trafi do uprawnionych jeszcze przed świętami - przekonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Spokojni o swoje świadczenia mogą być przede wszystkim ci, którzy zazwyczaj otrzymują je 25. każdego miesiąca.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie benefity czekają na emerytów w nadchodzącym roku
  • Kiedy dokładnie zostanie im wypłacona emerytura
  • Co ze świadczeniami wypłacanymi 1 stycznia

Emerytura przed świętami? To pewne

Przypomnijmy, że emerytury w przyszłym roku ulegną waloryzacji, której wskaźnik ustalono na 3,84 proc., ale kwota podwyżki nie może być mniejsza niż 50 zł brutto. Rząd kilka dni temu zatwierdził projekt ustawy przewidujący korzystniejsze rozwiązanie dla polskich seniorów.

Przed wyborami Prawo i Sprawiedliwość obiecywało waloryzację kwotową wynoszącą min. 70 zł brutto - owszem, udało się to spełnić, ale tylko jednokrotnie. Ambitne plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa, a rządzący musieli zmienić podejście do finansów.

Jednocześnie należy nadmienić, że seniorzy otrzymają w przyszłym roku 13. i 14. emeryturę. Pierwsze świadczenie zostanie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, natomiast drugie będzie pomniejszane na zasadzie "złotówka za złotówkę", a w pełnej kwocie będzie przysługiwała tylko tym, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto.

Temat emerytur staje się także bardzo istotny z punktu widzenia świąt Bożego Narodzenia, bowiem seniorzy swoje świadczenia otrzymują w sześciu terminach: 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca - o czym informowaliśmy kilka dni temu.

Zdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handluZdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handluCzytaj dalej

W tym roku 25 grudnia przypada w święto Bożego Narodzenia, a zatem wypłata emerytury byłaby po prostu niemożliwa. Mimo wszystko ZUS postanowił uspokoić seniorów, że emerytury trafią do nich jeszcze przed świętami.

Emerytura przed świętami dla seniorów

- Świadczenia, które doręczane są przez listonoszy, trafią na pocztę 21 grudnia. Świadczenia, które przekazywane są na konto trafią do banków 23 grudnia, a w przypadku świadczeń przekazywanych na rachunki bankowe za granicą 22 grudnia - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ZUS, Paweł Żebrowski.

Rzecznik dodał, że świadczenia przeznaczone do doręczenia 1 stycznia, także trafią do emerytów przed nowym rokiem. Według podanych przez niego informacji, emerytura powędruje do seniorów nie tylko przed świętami, ale także przed Sylwestrem.

- Dla terminu płatności przypadającego na 1 stycznia 2021 r. świadczenia, które doręczane są przez listonoszy trafią na pocztę 28 grudnia. Świadczenia, które przekazywane są na konto, trafią do banków 30 grudnia, a w przypadku świadczeń przekazywanych za granicę 29 grudnia- poinformował.

O tym, że emerytura trafi do beneficjentów jeszcze przed świętami wspominała rzeczniczka dolnośląskiego ZUS-u. Zaręczyła, że ZUS zrobi wszystko, aby seniorzy nie zostali bez środków do życia w przedświątecznym okresie.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. IMGW bije na alarm, ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oberwą kierowcy, grozi mandat na 200 zł
  2. Ile zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawki
  3. Emeryci mają się z czego cieszyć. ZUS wyszykował im prezent

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News