Emerytura minimalna w 2021 roku
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 4 Listopada 2020

Będzie nowa emerytura minimalna. Wiadomo już ile wyniesie

Emerytura minimalna w 2021 roku zostanie znacznie podwyższona, wzrosnąć mają także renty. To efekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach przyznanym z powodu niezdolności do pracy.

Emerytura minimalna wzrośnie w 2021 roku

Emerytura minimalna do tej pory wynosiła 1200 zł. Wygląda jednak na to, że po propozycji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej od 2021 roku będzie wyższa. Złoży się na to waloryzacja, ale także inny sposób jej obliczania w wypadku najbiedniejszych emerytów i rencistów.

Jak podkreśla rząd, uzasadniając zmiany w kwotach minimalnych emerytur i rent, celem jest wsparcie osób otrzymujących najniższe świadczenia i poprawa ich warunków bytowych. Jednak z racji na wskaźnik waloryzacji opartej na inflacji, każdy emeryt dostanie więcej.

Będzie dodatkowe świadczenie w kwocie 500 zł dla sporej grupy Polaków. Projekt budzi kontrowersjeBędzie dodatkowe świadczenie w kwocie 500 zł dla sporej grupy Polaków. Projekt budzi kontrowersjeCzytaj dalej

- Pomimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania - można przeczytać w uzasadnieniu.

Zgodnie z planami rządu, najniższa emerytura wyniesie w przyszłym roku 1250 zł tak jak i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Z kolei najniższa renta przyznawana z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie wysokości 937,50 zł.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem
2. Pan Henryk walczy z rakiem, każdego dnia niewyobrażalnie cierpi. Nie może dostać się do szpitala ani hospicjum przez pandemię
3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

Niebywałe odkrycie w Danii. Dokonały go przedszkolakiNiebywałe odkrycie w Danii. Dokonały go przedszkolakiCzytaj dalej

Jest jednak jeden haczyk, świadczenie może być jeszcze wyższe

W ustawie zapisano, że niezależnie od wskaźnika waloryzacji, minimalna emerytura wyniesie 50 zł. Problem w tym, że według aktualnych prognoz, waloryzacja ma podnieść świadczenia o ok. 48 zł. Wychodzi więc na to, że rząd daje emerytom i rencistom ok. 2 zł więcej.

Warto jednak zwrócić uwagę, że działa to w obie strony. Jeśli więc waloryzacja będzie dużo wyższa, emeryci dostaną jeszcze więcej. Aby więc przekroczyć ten próg, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentownych musiałby wynieść 104,16 proc.

Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniemBlisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniemCzytaj dalej

Teoretycznie wtedy seniorzy nie otrzymaliby nic ponad kwotę z waloryzacji, ale w ustawie zawarto jeden szczególny zapis. Jeśli wskaźnik waloryzacji podwyższy emeryturę ponad "podstawową kwotę dodatku", świadczenia będą przeliczone w korzystniejszy sposób. Jak będzie dokładnie, dowiemy się jednak w lutym 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. 26-latek przez kilka godzin czekał na przyjęcie do szpitala. Stało się najgorsze, zakażenie koronawirusem nie było jedynym problemem zdrowotnym mężczyzny
  3. Kaufland odpowiada na rządowe ograniczenia. Bardzo ważna informacja dla klientów
  4. Zwrot akcji w sprawie waloryzacji 2021. Seniorzy mają powody do radości
  5. Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeń
  6. Anna Lewandowska i Julia Wieniawa ociekają w złocie i luksusie. Wszystko w rytm piosenki Zbigniewa Wodeckiego (WIDEO)
  7. Najlepsze domowe rogaliki zrobisz w 20 minut. Sekret ich smaku tkwi w nietypowym przepisie
Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeńNadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeńCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News