Emerytura - nie każdy dostanie list z prognozą
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 27 Lipca 2019

Listu z ZUS o emeryturze nie dostanie 2 mln Polaków. To nie wpadka

Emerytura to sprawa kluczowa dla polskich seniorów. Od tego świadczenia zależy ich życie po zakończeniu pracy i przejściu na zasłużony odpoczynek. Jednakże listu dotyczącego emerytury nie otrzyma 2 mln Polaków. Dlaczego?

Emerytura zanim zostanie przyznana, najpierw jest ogłaszana w odpowiednim liście, który dociera do każdego Polaka na pewien czas, przed przejściem na wiek emerytalny. Niezależnie od tego, czy pracowało się całe życie, kilka dni, a nawet jeśli odłożyło się jedynie kilka złotych do ZUS, tzw. list prawdy i tak w końcu trafi do obywatela.

Okazuje się jednak, że tego typu korespondencji z ZUS nie mają co oczekiwać niektórzy Polacy. Mowa konkretnie o 2 mln osób, które nie doczekają się otrzymania wiadomości listownie o tym, jaka czeka ich emerytura. Dlaczego? To nie wpadka, ani błąd systemu ZUS, sprawa jest prosta i wynika z faktu, że 2 mln Polaków dane te znajdą na swoim koncie w systemie elektronicznym.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

Emerytura w liście nie dla wszystkich

Ta spora grupa osób otrzyma wieść o swojej emeryturze nie listem, a za pośrednictwem systemu Platformy Usług Elektornicznych ZUS, zwanej także PUE ZUS. Jeśli ktoś ma na niej konto, nie dostanie listu i ZUS nawet o tym nie poinformuje. Wszelka korespondencja odbywa się bowiem za pośrednictwem internetu.

Platforma umożliwia zdecydowanie szybszy kontakt z ubezpieczonym, dlatego z niej korzystamy. Informacje umieszczone w liście są cały czas dostępne na koncie w wersji elektronicznej, są na bieżąco aktualizowane - powiedział dla Money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Co ciekawe, zdarza się jednak co roku, iż kilka osób nie dostaje wieści od ZUS na temat emerytury listownie, choć nie ma konta w PUE ZUS. Jak mówi jednak Andrusiewicz, to kilka przypadków rocznie, a okoliczności, które doprowadzają do niewysłania listu, są bardzo różne.

Co roku mamy dosłownie kilka zgłoszeń od osób, które nie otrzymały listu z informacją o stanie konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a na niego czekały. To jednostkowe przypadki, ale faktycznie zdarzają się. Okoliczności dotyczące braku listu są różne - komentuje rzecznik.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News