Pieniądze
pixabay, TygZam
Autor Komunikaty prasowe - 7 Listopada 2019

Sąd zadecydował wbrew ZUS. Tysiące kobiet może wnioskować o wyższą emeryturę

Emerytura dla rocznika 1953 będzie mogła być ponownie ustalona. Wystarczy złożyć wniosek o ponowne ustalenie jej wysokości i nie ma na to wpływu, ile czasu minęło od podjęcia decyzji w tej sprawie przez ZUS.

Emerytura dla rocznika 1953

Emerytura dla rocznika 1953 będzie mogła być ponownie ustalona, tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łomży. Sprawa dotyczyła kobiety, która urodziła się w 1953 roku, której w 2008 r. ZUS przyznał emeryturę w obniżonym wieku, natomiast 16 stycznia 2014 r. ustalił świadczenie, które przysługiwało po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wysokość tego świadczenia została obliczona na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1270). "Zgodnie z nim podstawa wymiaru emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego została pomniejszona o kwotę wcześniej wypłaconych świadczeń” - pisze portal Gospodarka.dziennik.pl. Przełożyło się to z automatu na jej niższą wysokość.

Przepis budził wątpliwości

Ze względu na to, że przepis wzbudzał wiele wątpliwości, został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego przez Sąd Okręgowy w Szczecinie, według którego jest on wbrew zasadzie zaufania obywateli do państwa i prawa. Powód jest taki, że osoby, które podjęły decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę, nie miały wiedzy, że decyzja ta będzie miała wpływ na wysokość ich świadczenia powszechnego.

TK orzekł 6 marca 2019 roku, konstytucja została naruszona przez ustawodawcę za sprawą wprowadzenia znienacka nieznanej wcześniej zasady dotyczącej obniżenia emerytury powszechnej o pobrane wcześniej świadczenia. Mogło się wydawać, że dzięki temu wyrokowi poszkodowani zyskali możliwość, by ich świadczenia były korzystniej przeliczane. “Po orzeczeniu wszystkie kobiety urodzone w 1953 r. zyskały prawo wznowienia postępowania na podstawie art. 190 ust. 4 konstytucji” - informuje portal Gospodarka.dziennik.pl.

Prezydent zdradził plany wobec Trzynastki. Dobre wieści dla seniorówPrezydent zdradził plany wobec Trzynastki. Dobre wieści dla seniorówCzytaj dalej

Sąd zastąpił ustawodawcę

Sąd w pewien sposób został zastąpiony przez ustawodawcę, gdyż wciąż nie ma w Polsce przepisów realizujących wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kłopot polega na tym, że ich sytuacja nie była równorzędna. “Tryb i termin zależały bowiem od tego, czy sprawa przyznania emerytury znalazła swój finał w sądzie, czy zakończyła się decyzją ZUS” - podaje serwis Gospodarka.dziennik.pl. Ten drugi przypadek jest mniej korzystny dla poszkodowanych ze względu na to, że organ rentowy obiera stanowisko, iż “uchylenie decyzji nie może nastąpić, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat (art. 146 par. 1 k.p.a.)”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biały lew i biała tygrysica zostali rodzicami. Ich dzieci są niezwykłe
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Wspaniała wiadomość dla seniorów, mogą dostać nawet o 250 zł więcej. Muszą spełniać tylko jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News