Emerytura dla matek zostanie podniesiona. To świetna wiadomość nie tylko dla tysięcy Polek, ale też Polaków
pixnio.com
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Grudnia 2019

Emerytura dla matek szybuje w górę. Wiemy, kiedy będą spore podwyżki

Emerytura dla matek będzie wyższa. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zostać podniesione o 82 zł netto. Podwyżki zaczną obowiązywać od 1 marca 2020 roku.

Emerytura dla matek - Mama 4 plus

Emerytura dla matek jest wypłacana w wysokości najniższego świadczenia emerytalnego. Podniesienie minimalnej emerytury sprawi, że tzw. emerytura matczyna też będzie wyższa. Wysokość świadczeń wzrośnie z 943 zł do 1025 zł. Emerytura dla matek, czyli Mama 4 plus, jest przyznawana od marca. “Fakt” podaje, że ZUS wypłaca ponad 52 tys. takich świadczeń. Otrzymują je przede wszystkim kobiety, ale wśród świadczeniobiorców jest też kilkudziesięciu mężczyzn.

Warto przypomnieć, że emerytura dla matek jest przyznawana osobom, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci i nie mają wypracowanej emerytury. Jeżeli jednak mają prawo do świadczenia emerytalnego, ale mniejszego od minimalnego, wówczas otrzymują wyrównanie do 943 zł. Zgodnie z ustawą emerytura dla matek wraz z wcześniej wypłacanym świadczeniem nie może być wyższa niż 1025 zł.

Emerytura dla matek 4 dzieci warunki

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą złożyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, w dla mężczyzn - 65 lat) i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania.

Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłychFiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłychCzytaj dalej

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę - ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.

Świadczenie będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium kraju - przez co najmniej 10 lat.

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogli składać również posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski. Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Lidl i Kaufland zdecydowały się na nietypowe rozwiązanie. Olbrzymia innowacja zadziwi wiele osóbLidl i Kaufland zdecydowały się na nietypowe rozwiązanie. Olbrzymia innowacja zadziwi wiele osóbCzytaj dalej

Potrzebne dane do wniosku

Według projekt ustawy, wnioski o przyznanie emerytury dla matek należy składać w ZUS oraz KRUS. Wniosek powinien zawierać:

 • dane osoby, która ubiega się o świadczenie: imię, nazwisko, numer PESEL albo numer paszportu, adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania;
 • żądanie wnioskodawcy, w którym wskazuje świadczenie, o jakie się ubiega;
 • podpis wnioskodawcy.

Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci oraz oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej a także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Ogromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emeryturyOgromne zmiany dla emerytów w 2020 r. Pilnuj terminów, jeden z nich pozwoli ci na podwyższenie emeryturyCzytaj dalej

W oświadczeniu osoba ubiegająca się o emeryturę dla matek będzie musiała dołączyć informacje dotyczące tego, czy:

 • jest zatrudniona lub prowadzi inną działalność zarobkową;
 • jest uprawniona do emerytury lub renty;
 • posiada gospodarstwo rolne;
 • prowadzi dział specjalny produkcji rolnej;
 • uzyskuje inne dochody.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Gwiazda "Klanu" doznała śmierci klinicznej. Dziś opowiada o przerażającym przeżyciu
 2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
 4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
 5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News