Emerytura bez podatku nie zyskała aprobaty PiS
Pixabay/jarmoluk
Autor Maria Glinka - 8 Marca 2020

Rząd wycofuje się z obietnicy. "Byłoby to niesprawiedliwe"

Emerytura bez podatku, zdaniem polityków partii rządzącej, jest propozycją nie do zaakceptowania. Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznała, że rząd nie rozważa wprowadzenia takiego rozwiązania, ponieważ byłoby to niesprawiedliwe względem najmniej zamożnych Polaków.

Emerytura bez podatku uderzyłaby w najbiedniejszych

Emerytura bez podatku to inicjatywa, która według polityków PiS może przynieść więcej szkody niż pożytku. Na antenie TVP Info minister rodziny skomentowała sobotnią zapowiedź Władysława Kosiniaka-Kamysza. W trakcie konwencji wyborczej w Rzeszowie kandydat PSL na prezydenta obiecał, że jeśli wygra wybory to zdejmie opodatkowanie z emerytur.

Maląg poinformowała, że rząd nie planuje rozwijać inicjatywy ze względu na niesprawiedliwość społeczną tego rozwiązania – pisze bankier.pl.

„Byłoby to niesprawiedliwe względem emerytów, którzy dostają niskie emerytury, bo najwięcej zyskaliby ci, którzy pobierają wysokie świadczenia” – przyznała szefowa resortu. Maląg przypomniała, że powszechny obowiązek płacenia podatków wynika bezpośrednio z zapisów konstytucji.

„Staramy się godnie waloryzować renty i emerytury, wprowadzamy dodatkowe świadczenia takie jak trzynasta i czternasta emerytura” – oznajmiła w trakcie programu.

4 tys. zł za ogrzewanie. Każdy z nas może dostać taki rachunek, wszystko przez jeden błąd4 tys. zł za ogrzewanie. Każdy z nas może dostać taki rachunek, wszystko przez jeden błądCzytaj dalej

Dwugłos w sprawie nowych świadczeń

Zdaniem lidera PSL wprowadzane przez PiS „trzynastki” i „czternastki” są w rzeczywistości „emerytalnym dodatkiem”, którego przyznawanie jest uzależnione od woli rządzących. Maląg zdementowała te słowa twierdząc, że jest to „rozwiązanie systemowe”, które będzie przyznawane co roku – podaje money.pl.

Wprowadzenie dwóch nowych świadczeń jest wyrazem realizacji obietnic wyborczych PiS. O potrzebie ich wdrożenia mówił także premier Mateusz Morawiecki w swoim expose.

Zgodnie z zapisami ustawy w sprawie „trzynastki” nadprogramowe środki finansowe będą mogły być pobierane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca w roku, w którym jest wypłacane dodatkowe świadczenie. W 2020 r. suma ta będzie wynosiła 1200 zł brutto. Kwota świadczenia nie będzie wliczana do dochodu. „Trzynastka” nie podlega także potrąceniom czy egzekucjom. Zdecydowana część seniorów otrzyma tę kwotę wraz z kwietniową emeryturą bądź rentą.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Komu przysługują dodatkowe świadczenia?

„Trzynastki” są przywilejem dla osób, które pobierają emerytury i renty w systemie powszechnym. Obejmują one również emerytury i renty rolników, służb mundurowych, świadczenia pomostowe, zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych – tłumaczy bankier.pl.

Zgodnie z szacunkami resortu zdrowia z dodatkowych środków pieniężnych skorzysta 9,8 mln obywateli. 285 tys. z nich będą stanowili renciści, a około 19 tys. osoby pobierające rodzicielskie świadczenia uzupełniające.

Najpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomNajpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomCzytaj dalej

Czternastka nie dla każdego

Z kolei drugie rozwiązanie o nazwie „czternastka” ma być wypłacane w oparciu o zasadę „złotówka za złotówkę”. Pełne świadczenie w wysokości najniższej emerytury będzie przysługiwało obywatelom, których emerytura nie jest wyższa niż 2,9 tys. zł brutto. Pozostali seniorzy będą mogli pobrać czternastkę zmniejszoną. Dla przykładu, gdy emeryt otrzymuje 3 tys. zł brutto to należy mu się „czternastka” pomniejszona o 100 zł względem regularnej wysokości emerytury.

Podobnie jak „trzynastka” także i to świadczenie nie będzie przedmiotem egzekucji czy potrąceń. Co więcej, nie będzie miało również wpływu na uprawnienia osób, które starają się o dodatki, zasiłki czy ulgę rehabilitacyjną.

Pierwsze świadczenia mają zostać wypłacone pod koniec 2021 r. Według wyliczeń około 700 tys. seniorów nie będzie mogło skorzystać z „czternastki” – informują finanse.wp.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne
  2. Ministerstwo Zdrowia: potwierdzono kolejne przypadki zakażenia w Polsce
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy, 9 ofiar śmiertelnych. Zniszczenia są ogromne, tornado za granicą
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News