Emerytury bez podatku są niesprawiedliwe?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Komunikaty prasowe - 5 Marca 2020

Twoja emerytura mogłaby być jeszcze wyższa. Zdaniem minister to jednak niesprawiedliwe

Emerytura bez podatku to zdaniem minister pracy Marleny Maląg niesprawiedliwość. Z czego wynika taki osąd? Jak uzasadnia minister, rozwiązanie byłoby niesprawiedliwe, bo najwięcej zyskałyby osoby z najwyższymi świadczeniami, a najmniej te z najmniejszymi. 

Emerytura bez podatku pomoże emerytom?

Emerytura bez podatku to pomysł kandydatów na prezydenta m.in. z ramienia PSL, KO czy Lewicy, by zwiększyć poziom wypłacanych świadczeń. To także projekt ustawy, który jest procedowany w Sejmie i został zgłoszony w 2018 roku przez komitet obywatelski wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym.

Seniorzy mają powód do radości. Do ich kieszeni trafią dodatkowe pieniądze z ZUSSeniorzy mają powód do radości. Do ich kieszeni trafią dodatkowe pieniądze z ZUSCzytaj dalej

Jak informował w styczniu portal forsal.pl, pod projektem podpisało się ponad 140 tys. osób. Proponowane przepisy zakładały likwidację obciążenia emerytów i rencistów podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Do tego pomysłu odniosła się minister pracy, Marlena Maląg. Jak przekonywała, rząd PiS stara się przede wszystkim waloryzować renty i emerytury oraz wprowadzać kolejne świadczenia dla seniorów. Jej zdaniem natomiast emerytura bez podatku to pomysł niesprawiedliwy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. 14. emerytura prezentem tylko dla wybranych. 700 tys. osób na koncie nie zobaczy nawet złotówki
2. Usypiali go i wykorzystywali. Ojciec z kolegami zgotowali 7-latkowi piekło

- Przede wszystkim staramy się godnie waloryzować renty i emerytury, wprowadzamy dodatkowe świadczenia, jak trzynaste i czternaste emerytury. Nie przymierzamy się na razie do emerytury bez podatku, bo nie byłoby to sprawiedliwe społecznie - przekonuje minister.

- Jeżeli chodzi o emeryturę bez podatku, byłoby to niesprawiedliwe wobec tych emerytów, którzy dostają niskie emerytury, bo najwięcej zyskaliby ci, którzy pobierają wysokie świadczenia - mówiła w TVP Info Marlena Maląg. I dodała, że obowiązek płacenia podatków na każdego Polaka nakłada Konstytucja RP.

Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

Emerytura bez podatku to kilkaset złotych więcej dla tych z najniższym świadczeniem

Warto zaznaczyć, że swojego czasu przy prezentowaniu projektu w Sejmie uzasadniano, że emerytura bez podatku to wzrost świadczeń o najczęściej około 300-350 zł i koszt dla budżetu państwa w wysokości 15 mld złotych. Przy trzynastce, która będzie niebawem wypłacana, a która wyniesie 1200 zł, różnica między brutto a netto wynosi 219 zł (981 zł netto to wartośc trzynastej emerytury).

- Kiedyś wprowadzono podatki, ubruttowiono emeryturę i tego nie robiliśmy my podczas naszych rządów, tylko robiliście to wy, szanowni państwo z prawej strony sali politycznej, bo wy rządzicie w Polsce przez 15 lat. Byliście w AWS, rządziliście, wprowadzaliście OFE, które teraz będziecie likwidować, wprowadziliście wtedy właśnie podatki od emerytur - argumentował na rzecz emerytury bez podatku w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne
  2. Najczęstsze objawy udaru. Każdy z nas powinien je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy, 9 ofiar śmiertelnych. Zniszczenia są ogromne, tornado za granicą
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News