Emerytury - wyrównanie
Kevin Schneider/Pixabay
Autor Oktawian Góral - 31 Lipca 2020

Takiego prezentu od ZUS emeryci się nie spodziewali. Do zgarnięcia nawet 33 tys. zł

Emerytury w wysokości nawet 33 tys. złotych? Tak, to możliwe - na prezent od ZUS-u może liczyć naprawdę wielu. Wystarczy, że politycy spojrzą na projekt ustawy przychylnym okiem. Jeśli tak się stanie, może i tobie będą należały się ogromne pieniądze w ramach emerytury? Sprawdzamy, kto jest na liście szczęśliwców.

Emerytura w wysokości nawet 33 tysięcy złotych. Ogromne pieniądze do zgarnięcia w ramach świadczenia rentalno-emerytalnego z ZUS-u. Wszystko za sprawą pomyłki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który przez lata zaniżał wypłacane emerytury.

Emerytura - zgłoś się po swoje pieniądze. Nawet 33 tysiące zł

Uwaga. PKO BP ostrzega przed sprytnym oszustwem. Można stracić wszystkie swoje oszczędnościUwaga. PKO BP ostrzega przed sprytnym oszustwem. Można stracić wszystkie swoje oszczędnościCzytaj dalej

Senatorowie pracują właśnie nad projektem, który zapewni wyrównanie emerytur i rent dla osób, które przez lata pobierały zaniżone świadczenia. Jak dowiadujemy się z Faktu, projekt ma być poddany pod głosowanie jeszcze na początku sierpnia. Później trafi do Sejmu. Chodzi o świadczenia nawet dla 110 tysięcy seniorów. To nie koniec dobrych wiadomości. Jest jeden rocznik, który już wywalczył swoje prawa do wyrównania z ZUS-u i oczekuje na przelewy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już niedługo, wielkie kontrole w domach Polaków. Udział będzie obowiązkowy
2. Niemcy mają wielkie powody do obaw. Nikt nie spodziewał się aż takiej katastrofy
3. Monika Kurska miała napisać książkę po rozwodzie o Jacku Kurskim? Co stało się ostatecznie?

Chodzi o osoby urodzone w 1953 roku, które w wyniku zmiany prawa straciły znaczną część swoich pieniędzy. Teraz je odzyskają. Ustawa o wyrównaniu weszła w życie w styczniu. Jak podaje dziennik Fakt, w 2013 roku przyjęto bardzo niekorzystne prawo, które odebrało znaczną część świadczeń kobietom urodzonym w 1953 roku. Dotyczy to osób, które przechodziły z wcześniejszych emerytur na zasadnicze. Zgodnie z prawem ZUS mógł stosować przelicznik, w którym potrącano od nowych świadczeń kwoty dotychczas wypłacone. Politycy postanowili naprawić to krzywdzące prawo - w tym roku uchwalono ustawę, która wyrównuje i podwyższa zaniżone emerytury. Według danych opublikowanych przez cytowany dziennik, średnie wyrównanie to nawet 12 tysięcy złotych, a podwyżka przeciętnie oscyluje w okolicach 202 złotych.

Seniorzy mogą dostać gigantyczną rekompensatę emerytury

Teraz o inne roczniki seniorów dopomina się Senat. Senator Koalicji Obywatelskiej, Marek Borowski zauważa w Fakcie, że nie tylko emeryci z rocznika 53' stracili na zmianie prawa, ale także ci urodzeni w późniejszych latach. Zgłosił on w Izbie Wyższej polskiego Parlamentu projekt przepisów, które zrehabilitują krzywdy, które wyrządziła ustawa sprzed 7 lat. Przygotowany projekt ustawy przewiduje wyrównania oraz podwyżki dla kobiet, które przyszły na świat w latach 1954-59, a także dla mężczyzn z rocznika 1949-52.

Znany ubezpieczyciel znika z Polski. Wyrażono zgodę na jego przejęcieZnany ubezpieczyciel znika z Polski. Wyrażono zgodę na jego przejęcieCzytaj dalej

Projekt ustawy uzasadniony jest słowami - Problem ten dotyczył także innych roczników, w tym mężczyzn, odchodzących na wcześniejsze emerytury „branżowe” (górnicy, nauczyciele, osoby pracujące w szkodliwych warunkach), ponieważ w ich przypadku emerytalne kryteria wiekowo-stażowe były określone odmiennie. (...) Wszyscy ci emeryci zostali potraktowani przez ustawodawcę nielojalnie; pozbawił ich zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - podaje Fakt.

Wyższe emerytury? Ministerstwo sceptyczne

Jeżeli przepisy w zaproponowanej przez Borowskiego formie wejdą w życie, skorzysta z nich ponad 110 tysięcy osób, które wystąpią do ZUS-u z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury. Ci, którzy ucierpieli na zapisach ustawy z 2013 roku mogą liczyć na automatyczne przeliczenia. Ustawa wprowadza półroczny termin na złożenie wniosku o rekompensatę dla osób, które obecnie są na wcześniejszym świadczeniu i chciałyby przejść na "normalną" emeryturę. Chodzi o naprawdę ogromne pieniądze.

Pierwsze, szacunkowe dane ZUS-u mówią o średnim wyrównaniu w wysokości 33 224 złotych oraz stałej podwyżce w wysokości 797 złotych. Fakt donosi, że głosowanie w Senacie odbędzie się 5 sierpnia. Tam projekt raczej na pewno zostanie przegłosowany. Niestety, nie jest pewny dalszy los ustawy w Sejmie. Politycy partii rządzącej nie są przychylni nowemu prawu. Jak wynika z opinii Ministerstwa Rodziny i Pracy wyrównania to bardzo wysoki koszt, który wyniósłby nawet 35 mld złotych w tym roku oraz 8 mld złotych w roku następnym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister potwierdza. Zacznie się już w niedzielę
  2. Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusem
  3. Podjęto decyzję, jakiej obawiali się Polacy. Loty za granicę zostaną wstrzymane
  4. PKO BP wprowadza nową funkcję przy robieniu przelewów. Możesz się porządnie zdziwić
  5. Minister ogłasza program Maluch Plus, do rozdania 450 mln zł. Znamy już datę składania wniosków
  6. Nagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepów
  7. Para ponad godzinę czekała na podanie dania w restauracji. Na koniec zostawili kelnerowi porażającą wiadomość z bonusem

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News