Emerytura stażowa po 40 latach pracy
unsplash.com
Autor Przemysław Terlecki - 30 Kwietnia 2020

Emerytura ma czekać cię znacznie wcześniej. Już wcale nie wiek będzie miał kluczową rolę

Emerytura z istotnymi zmianami w swojej materii? Wiele na to wskazuje. Zgodnie z doniesieniami portalu Business Insider Polska, Andrzej Duda wrócił do pomysłu sprzed lat. Chodzi o marginalizację wieku emerytalnego i zastąpienie go innym wyjściem.

Emerytura w wypadku kobiet przysługuje po przekroczeniu 60. roku życia. Z kolei mężczyźni muszą czekać do 65. urodzin. Nie zawsze tak było, a ostatnio wiek emerytalny w 2017 roku zmieniło Prawo i Sprawiedliwość. Jednak członkowie partii rządzącej mieli pomysł na jeszcze wcześniejsze przejście na zasłużony odpoczynek.

W 2015 roku jeszcze jako kandydat na prezydenta Andrzej Duda podniósł ważną kwestię, jaką niewątpliwie jest emerytura. W propozycji obecnego prezydenta zawarte było, aby system emerytalny oprzeć nie na wieku emerytalnym, a na stażu. Stąd też nazwa "emerytura stażowa". Duda do pomysłu wrócił na krótko przed nadchodzącymi wyborami.

GW: Antonow dostarczył ich miliony, ale są bezużyteczne. Też masz powody do wściekłościGW: Antonow dostarczył ich miliony, ale są bezużyteczne. Też masz powody do wściekłościCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Nagłe wznowienie akcji, Kacperek poszukiwany 3 dobę. Gdzie jest 3,5-letni chłopczyk?

Ostatnim razem, jak przypomina Business Insider Polska, Andrzej Duda podczas rozmów z "Solidarnością" na temat emerytury stażowej, podpisał stosowną "Umowę programową" z Komisją Krajową związku. W ramach dokumentu Duda zobowiązał się do powiązania emerytury ze stażem pracy. Dotąd jednak nie udało mu się do tego doprowadzić.

Emerytura stażowa? Duda wrócił do pomysłu sprzed 5 lat

Business Insider wskazuje, że wypomniano to prezydentowi podczas sesji Q&A w środowy wieczór. To wówczas Duda zapytany o sprawę emerytury stażowej odpowiedział, że podpisany dokument wciąż go wiąże. Zaznaczył jednak, że postulat 40 lat pracy jest bardzo trudny do spełnienia, dlatego poszczególne staże musiałyby się różnić w zależności od zawodu.

- To nadal oczywiście jest zapis, który mnie wiąże (...) podchodzę do tego poważnie, wielokrotnie już rozmawiałem na ten temat i z minister rodziny, i z prezes ZUS Gertrudą Uścińską, i z panem premierem. Te kwestie są liczone, bo postulat, żeby to był 40-letni okres pracy jest postulatem bardzo trudnym do spełnienia. Z punktu widzenia systemu ubezpieczeń społecznych w zasadzie niemożliwym i dlatego szukamy tutaj innych rozwiązań - cytuje Andrzeja Dudę Business Insider Polska.

Prezydent, który ubiega się o reelekcję, oświadczył, że złożył już odpowiednią ofertę Piotrowi Dudzie, który stoi na czele "Solidarności". Jak podkreślił, prace nad pomysłem emerytury stażowej powinny zostać wydłużone, ponieważ niełatwo jest wypracować rozwiązanie w tej materii.

- Ono nie powinno być moim zdaniem dla wszystkich zawodów jednakowe, ono powinno być w zależności od tego jaki, kto zawód wykonywał (...) i do tego powinniśmy dopasować ten staż pracy - podkreślił Andrzej Duda.

Zaczęło się właśnie dzisiaj i potrwa do końca tygodnia. Jeśli cię zatrzymają, nie będzie ci do śmiechuZaczęło się właśnie dzisiaj i potrwa do końca tygodnia. Jeśli cię zatrzymają, nie będzie ci do śmiechuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powstała mapa koronawirusa na Mazowszu. Liczba chorych w Warszawie inna niż myślałeś
  2. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość dotycząca granic Polski. Jest potwierdzenie premiera, Polacy się ucieszą
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News