Emerytury w 2020 miały podlegać nowej waloryzacji. Teraz okazuje się, że PiS nie dotrzymuje obietnic wyborczych
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Października 2019

Hojna waloryzacja pod znakiem zapytania. 7 mln emerytur zagrożonych

Emerytura bez nowego systemu waloryzacji? Prawo i Sprawiedliwość ma problemy z budżetem na przyszły rok, co sprawia, że może nie spełnić jednej ze swoich ważniejszych obietnic wyborczych - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Emerytura w 2020 roku miała podlegać nowemu systemowi waloryzacji. Teraz to staje pod znakiem zapytania. Problemy z dopięciem budżetu na przyszły rok, sprawiają, że rząd musi zacząć szukać oszczędności. Inaczej budżet nie będzie zrównoważony. Niestety, może to się odbić świadczeniach seniorów.

Świadczenia dla ciężko chorych. Tysiące Polaków mogą liczyć na wsparcieŚwiadczenia dla ciężko chorych. Tysiące Polaków mogą liczyć na wsparcieCzytaj dalej

Emerytura 2020 - czy świadczenia będą wyższe?

“Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę, że w swojej kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że każdy senior dostanie minimum 70 złotych podwyżki brutto. Jednak teraz wychodzi na to, że to może być za duże obciążenie dla budżetu państwa - podkreśla “GW”. Według obowiązujących przepisów co roku w marcu prawie 10 milionów emerytów i rencistów oczekuje na waloryzację świadczeń, które zależą od poziomu inflacji i wzrostu wynagrodzeń.

Prawo i Sprawiedliwość wyszło z propozycją nowych zasad, które sprawiłyby, że emerytura i renta seniorów zostałaby podwyższona. “Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł” - pisano w programie wyborczym PiS, który cytuje dziennik.

7 tys. już ją straciło, kolejne tysiące zaraz stracą. Ciebie też mogą zwolnić7 tys. już ją straciło, kolejne tysiące zaraz stracą. Ciebie też mogą zwolnićCzytaj dalej

Nie będzie nowej waloryzacji

“Gazeta Wyborcza” podaje, że rząd nie zamierza wprowadzić nowego systemu waloryzacji. W przysłanym do dziennika wyjaśnieniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że waloryzacja emerytur na przyszły rok jest zaplanowana zgodnie z aktualnymi zasadami, co oznacza, że będzie wyliczana tylko na podstawie poziomu inflacji i wzrostu płac. W swoim oświadczeniu Ministerstwo podaje wskaźnik waloryzacji emerytur i rent - od marca ma wynosić przynajmniej 103,24 proc., co daje wzrost na poziomie 3,24 proc.

Gazeta wylicza, że jeśli zostanie utrzymany obecny system waloryzacji, to emerytura nie zostanie zwiększona o obiecane 70 zł. Seniorzy, którzy otrzymują świadczenie na poziomie 1300 zł, zamiast 70 zł podwyżki dostaną 42 zł. Emerytura wynosząca 1500 zł da podwyżkę w wysokości 48 zł.

Polska w strefie euro. Znamy wymogi wejściaPolska w strefie euro. Znamy wymogi wejściaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Nie będzie jednak wyższych emerytur? Jest problem z budżetem, może nie wystarczyć pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News