
Cały system emerytalny do zmiany. NBP chce zastąpić emeryturę rentą
NBP chce całkowitej zmiany w systemie emerytalnym. Polska ma iść śladem wielu europejskich krajów i wypłacać świadczenie w formie dożywotniej waloryzowanej inflacją renty.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak mają zmienić się emerytury
- Dlaczego NBP chce zmian
- Ile dotychczas osób zachorowało i zmarło z powodu koronawirusa
Emerytury do poprawki
Narodowy Bank Polski przedstawił niedawno swój pomysł dotyczący przebudowy systemu emerytalnego, przekazała PAP. NBP zaprezentował go w opinii do projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych (OIPE).
Projekt NBP postuluje realizowanie świadczenia emerytalnego jako dożywotniej renty waloryzowanej inflacją. Konsultacje dotyczące projektu rozpoczęły się już w grudniu, a NBP złożył swoją opinię już pod koniec miesiąca.
- W opinii NBP istotną luką, jaka występuje w polskim systemie dobrowolnych oszczędności emerytalnych jest brak możliwości otrzymania świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej z uwzględnieniem waloryzacji wskaźnikiem inflacji - przekonuje cytowany przez PAP NBP w opinii do ustawy o OIPE, sygnowanej nazwiskiem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.
Emerytury jak w innych krajach europejskich
Pomysł emerytury jako waloryzowanej renty nie jest nowy. W taki sposób już od dłuższego czasu świadczenia są wypłacane w większości krajów europejskich i bardzo często stanowi podstawową formę świadczenia emerytalnego w fazie wypłat i najlepiej chroni przyszłego emeryta przed ryzykiem niewystarczającego świadczenia w wieku emerytalnym.
- Narodowy Bank Polski wielokrotnie wskazywał na potrzebę uregulowania tego zagadnienia w polskim prawodawstwie. Brak możliwości otrzymania świadczenia w formie renty dożywotniej jest nie tylko niekorzystny z punktu widzenia przyszłych emerytów, ale również wydaje się być zagrożeniem dla instytucji finansowych oferujących OIPE. W ramach OIPE będzie można bowiem przenosić środki między dostawcami OIPE, również pomiędzy różnymi krajami - tłumaczył NBP.
- Możliwe jest zatem, że część klientów zdecyduje się na przeniesienie środków do tych zagranicznych dostawców, którzy oferują taką formę wypłaty świadczenia. W związku z tym NBP ponownie postuluje podjęcie działań zmierzających do umożliwienia polskim emerytom wypłaty środków z dobrowolnej części systemu emerytalnego w formie renty dożywotniej - dodał bank.
Podwyższenie wieku emerytalnego
W systemie emerytalnym zmiany są konieczne, by przyszli emeryci nie otrzymywali głodowych świadczeń. Portal gazeta.pl przypomina, że autorzy raportu "Przyszłość Emerytalna" zaznaczali już wcześniej, że koniczne jest wydłużenie wieku emerytalnego.
W jednym z ostatnich wywiadów prezes ZUS Gertruda Uścińska informowała, że osoby rozpoczynające dopiero karierę zawodową - w wieku 20-30 lat - powinni przygotować się na nawet 50 lat aktywności zawodowej.
