Emerytura do poprawki. Ma być wypłacana jako dożywotnia renta
Marek BAZAK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 28 Stycznia 2021

Cały system emerytalny do zmiany. NBP chce zastąpić emeryturę rentą

NBP chce całkowitej zmiany w systemie emerytalnym. Polska ma iść śladem wielu europejskich krajów i wypłacać świadczenie w formie dożywotniej waloryzowanej inflacją renty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak mają zmienić się emerytury
  • Dlaczego NBP chce zmian
  • Ile dotychczas osób zachorowało i zmarło z powodu koronawirusa

Emerytury do poprawki

Narodowy Bank Polski przedstawił niedawno swój pomysł dotyczący przebudowy systemu emerytalnego, przekazała PAP. NBP zaprezentował go w opinii do projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych (OIPE).

Projekt NBP postuluje realizowanie świadczenia emerytalnego jako dożywotniej renty waloryzowanej inflacją. Konsultacje dotyczące projektu rozpoczęły się już w grudniu, a NBP złożył swoją opinię już pod koniec miesiąca.

- W opinii NBP istotną luką, jaka występuje w polskim systemie dobrowolnych oszczędności emerytalnych jest brak możliwości otrzymania świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej z uwzględnieniem waloryzacji wskaźnikiem inflacji - przekonuje cytowany przez PAP NBP w opinii do ustawy o OIPE, sygnowanej nazwiskiem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Emerytury jak w innych krajach europejskich

Pomysł emerytury jako waloryzowanej renty nie jest nowy. W taki sposób już od dłuższego czasu świadczenia są wypłacane w większości krajów europejskich i bardzo często stanowi podstawową formę świadczenia emerytalnego w fazie wypłat i najlepiej chroni przyszłego emeryta przed ryzykiem niewystarczającego świadczenia w wieku emerytalnym.

- Narodowy Bank Polski wielokrotnie wskazywał na potrzebę uregulowania tego zagadnienia w polskim prawodawstwie. Brak możliwości otrzymania świadczenia w formie renty dożywotniej jest nie tylko niekorzystny z punktu widzenia przyszłych emerytów, ale również wydaje się być zagrożeniem dla instytucji finansowych oferujących OIPE. W ramach OIPE będzie można bowiem przenosić środki między dostawcami OIPE, również pomiędzy różnymi krajami - tłumaczył NBP.

- Możliwe jest zatem, że część klientów zdecyduje się na przeniesienie środków do tych zagranicznych dostawców, którzy oferują taką formę wypłaty świadczenia. W związku z tym NBP ponownie postuluje podjęcie działań zmierzających do umożliwienia polskim emerytom wypłaty środków z dobrowolnej części systemu emerytalnego w formie renty dożywotniej - dodał bank.

Podwyższenie wieku emerytalnego

W systemie emerytalnym zmiany są konieczne, by przyszli emeryci nie otrzymywali głodowych świadczeń. Portal gazeta.pl przypomina, że autorzy raportu "Przyszłość Emerytalna" zaznaczali już wcześniej, że koniczne jest wydłużenie wieku emerytalnego.

W jednym z ostatnich wywiadów prezes ZUS Gertruda Uścińska informowała, że osoby rozpoczynające dopiero karierę zawodową - w wieku 20-30 lat - powinni przygotować się na nawet 50 lat aktywności zawodowej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News