Emerytura zależna od ilości dzieci
Pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 28 Stycznia 2020

Kolejny rewolucyjny pomysł rządu na emeryturę. Jej wysokość niezależna od stażu pracy i pensji

Emerytura uzależniona od ilości posiadanych dzieci — to najnowszy pomysł na poprawę sytuacji polskich emerytów. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" jednym z pomysłów ma być dodatek od dziecka, które przekazywałoby 1 proc. swojej pensji na rodzica.

Wyższa emerytura dzięki dzieciom

Do takich planów mają przekonywać prognozy dotyczące populacji Polaków w tym stuleciu, która spadnie z 38 milionów do zaledwie 24 milionów. Aby tak się nie stało, potrzebujemy wskaźnika dzietności na poziomie 2,1, a obecnie wynosi on zaledwie 1,43. Rocznie rodzi się 380 tys. dzieci, a żeby ten wskaźnik osiągnął wymagany cel, musiałoby ich się rodzić co najmniej 600 tys. rocznie.

Szykują się duże zmiany dla pracowników 50 plus. Dłuższy urlop to nie jedyny przywilejSzykują się duże zmiany dla pracowników 50 plus. Dłuższy urlop to nie jedyny przywilejCzytaj dalej

Dlatego do pomysłu powiązania wysokości emerytury od ilości posiadanych dzieci przychyla się wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. demografii, Barbara Socha.

Pomysłem pozwalającym na zwiększenie wysokości emerytury miałoby być między innymi wypłacanie od dzieci 1 procenta pensji na rzecz rodzica. Jeżeli nasze dziecko zarabiałoby na przykład obecną średnią krajową, czyli 5604 zł brutto, to moglibyśmy liczyć na dodatkowe 50 złotych. Przy ósemce dzieci dodatkowa kwota jak łatwo policzyć wyniosłaby 400 zł. Kwota ta odliczana byłaby od podatku, a rodzic mógłby dopisać sobie tę kwotę do kapitału emerytalnego.

Drożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenDrożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenCzytaj dalej

Ekspert jest za

Jak zauważa w rozmowie z dziennikiem prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, każda forma wsparcia rodziców jest pożądana. Bo dziś zwłaszcza kobiety są karane za posiadanie dzieci – mają przerwy w pracy i w związku z tym niższe składki.

– Przekazywanie więc przez pracujące dzieci składki na konto rodziców lub inne rozwiązania zwiększające emeryturę można traktować jako docenienie rodziców i sygnał, że warto mieć dzieci, bo spotka cię nagroda – mówi prof. Szukalski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mądre i odważne słowa Teresy Lipowskiej. Seniorzy nie mają dostępu do leków
  2. Położne biją na alarm. Nowy trend wśród mam jest niebezpieczny dla ich zdrowia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Emeryci zostali oszukani? Oburzające plany na obniżenie emerytur, jaka jest prawda?
Najbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiNajbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News