Emerytura po 35 i 40 latach pracy - to jeden z postulatów prezydenta Andrzeja Dudy
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Listopada 2019

Emerytura jeszcze wcześniej. Przejdziesz na nią nawet przed sześćdziesiątką

Emerytura po 35 i 40 latach pracy to rozwiązanie, które popierają pracodawcy i związki zawodowe. Podczas kampanii wyborczej prezydent ma przedstawić propozycję zmian w przechodzeniu na emeryturę.

Emerytura jeszcze wcześniej

Emerytura dla kobiet ze stażem pracy 35 lat oraz dla mężczyzn, którzy przepracowali co najmniej 40 lat - związkowcy opowiadają się za takim rozwiązaniem. NSZZ Solidarność i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych już od wielu lat chcą, aby wiek emerytalny był uzależniony od stażu pracy.

Rozwiązanie popierają także Pracodawcy RP oraz Konfederacja Lewiatan. Jak podaje money.pl, przedstawiciele tych organizacji zadeklarowali gotowość do negocjacji na ten temat w trakcie posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego, które odbyło się we wtorek, 26 listopada.

Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaJak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaCzytaj dalej

Element kampanii

Zmiany w systemie emerytalnym mają być jednym elementów kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy. Gdyby tak się stało, to byłaby już druga próba wprowadzenia emerytur uzależnionych od stażu pracy. W trakcie poprzedniej kampanii w 2015 roku prezydent także postulował o wprowadzenie emerytur stażowych. Ostatecznie projekt zmian nie znalazł się w Sejmie.

Ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że 20 proc. kobiet, które przechodzą na emeryturę, ma staż pracy 35 lat. Natomiast mężczyzn, którzy przepracowali 40 lat, wśród emerytów jest jeszcze więcej. Jeśli wiek emerytalny zostanie uzależniony od stażu pracy, to możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę może zyskać nawet kilkaset tys. pracowników.

Jednak przejście na emeryturę wcześniej może się nie opłacać, ponieważ świadczenia będą w pełni uzależnione od wpłaconych składek. Zgodnie z szacunkami ZUS, każdy dodatkowy rok pracy to emerytura wyższa o średnio 9 proc.

Renta w drodze wyjątku. Możesz otrzymać tzw. specjalną rentę, nawet jeśli nie spełniasz kryteriówRenta w drodze wyjątku. Możesz otrzymać tzw. specjalną rentę, nawet jeśli nie spełniasz kryteriówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja sądu ws. Jurka Owsiaka. Kwota i okoliczności powalają
  2. Dziewczynka na zdjęciu sprzed 121 lat poraziła internatów. Zauważyli w jej wyglądzie niezwykłą rzecz
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News