emerytura
Pixabay/useche70
Autor Paulina Musianek - 25 Listopada 2019

Fatalne prognozy ZUS dotyczące emerytur. "Kto ma słabe nerwy, niech nie czyta"

Emerytura, którą Polacy będą pobierać w przyszłości nie przedstawia się w różowych barwach - z rokiem na rok będziemy dostawać coraz zmniejszą część naszej pensji. Prezes PFR radzi, aby dodatkowo się zabezpieczać.

Emerytura będzie niebezpiecznie spadać

Emerytura w przyszłość z każdym rokiem będzie stanowić coraz mniejsza część naszej ostatniej pensji. Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i były wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, opublikował na Twitterze alarmujący wpis.

"Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości jaki dostałem z @zus_pl. Teraz dostajemy 53,8% ostatniej pensji (ok. 2,2tys.zł). W 2045 będzie 32 proc., w 2060-24,9 proc., a 2080-23,1 proc. To będzie ok. 1 tys. zł na miesiąc (na dzisiejsze pieniądze)".


"Dlatego trzeba dodatkowo się zabezpieczać. Dbać o zdrowie, kształcić, oszczędzać (PPK to idealny produkt), mieć więcej dzieci, przygotować się na dłuższą pracę" - dodaje Marczuk.

Prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśla jednak, że wysokość emerytury to bardzo indywidualna sprawa, jak czytamy na tvn24bis.pl. Radzi ona, aby w celu poznania prognozowanej wysokości emerytury udać się do placówki Zakładu i skonsultować się z doradcą emerytalnym. - Doradca wyliczy prognozowaną wysokość emerytury i wyjaśnia, od czego zależy jej wysokość. Można również w tej sprawie wejść do internetu na Platformę Usług Elektronicznych ZUS – wyjaśnia Uścińska.

Zwróciła również uwagę, że malejąca stopa zastąpienia nie przekłada się na realny spadek wysokości świadczenia. "Należy zdawać sobie sprawę, że pieniądze wypłacane w przyszłości będą miały większą siłę nabywczą – dodała szefowa ZUS.

Roztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerRoztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerCzytaj dalej

System emerytalny na skraju upadku

Przyczyn, dla których system przeżywa kryzys jest wiele. Zbigniew Derdziuk, były prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie businessinsider.pl podkreślał wagę zbyt niskiego wieku emerytalnego, jednak nie tylko to decyduje o sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. - Nie jest dobrym pomysłem zwalnianie młodych ludzi z opłacania składek na ZUS, bo potem konieczność ich odprowadzania będzie dla nich bolesna i będą robić wszystko, aby ich nadal nie płacić - mówił Derdziuk. - To samo dotyczy tzw. małego ZUS-u dla przedsiębiorców. To oczywiście także wpłynie na ich przyszłą emeryturę, która będzie niższa - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć
  2. Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News