Emerytura dla Ukraińców w całości z polskiego ZUS? Nic z tych rzeczy
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Października 2019

Emerytura dla Ukraińców finansowana z polskiego ZUS. Sprawa budzi ogromne kontrowersje

Emerytura dla Ukraińców będzie finansowana przez polski ZUS - taka informacja obiegła niedawno internet i szybko okazało się, że to nieprawda i Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprzeczył tej informacji. Jednak temat nadal budzi emocje, więc warto wyjaśnić tę sprawę.

Emerytura dla Ukraińców od Polaków?

Emerytura dla Ukraińców finansowana przez polski ZUS - takie rewelacje ostatnio rozpaliły internet. ZUS rzekomo miałby finansować osobom z obywatelstwem Ukrainy emerytury i renty za okresy zatrudnienia na terenie ich rodzinnego kraju. ZUS zdążył już zdementować te informacje. Ale skąd ten temat się w ogóle wziął? Portal Bezprawnik.pl postanowił przyjrzeć się tej sprawie.

Niepewność dotyczy przede wszystkim umów z 2012 i 2014 roku. Pierwsza umowa zawarta między Polską a Ukrainą zakładała, że Polacy, którzy wcześniej mieszkali na Wschodzie, a potem wrócili do Polski dostaną gwarancję, że ich emerytura za okres pracy na Ukrainie zostanie wypłacona. Drugie porozumienie dotyczyło zabezpieczenia obywateli Ukrainy, którzy legalnie podejmują się pracy w naszym kraju i są ubezpieczeni w polskim Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu takie osoby otrzymują prawo do emerytury lub renty.

Rząd planuje zwiększyć 500 plus już niedługo. Ważna deklaracja wiceministra rodzinyRząd planuje zwiększyć 500 plus już niedługo. Ważna deklaracja wiceministra rodzinyCzytaj dalej

Sprawa budzi emocje

Kontrowersje wzbudza przepis o wspólnym obliczaniu okresów ubezpieczeniowych i składkowych w Polsce i na Ukrainie. W teorii takie sumowanie mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której Ukraińcowi, który pracował kilkadziesiąt lat na Ukrainie i tylko kilka lat w Polsce, przysługiwałaby polska emerytura minimalna, w całości opłacana z podatków polskich obywateli. Nie trudno się domyślić, że wysokość świadczeń w Polsce jest znacznie wyższa niż na Ukrainie. Stąd wzięły się głosy, że osoby z obywatelstwem Ukrainy mogłyby próbować żerować na systemie. Innym, również defetystycznym założeniem wielu osób jest to, że Ukraińcy pobierający polskie świadczenia, doprowadzą do zapaści systemu emerytalnego w Polsce.

Warto jednak to wyjaśnić. Jeżeli ktoś pracował w obydwu krajach (legalnie), to przysługuje mu emerytura w każdym z tych państw. Jednak podstawowym wymogiem jest to, że dana osoba spełnia wszystkie potrzebne warunki do uzyskania emerytury w tych krajach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że do okresów ubezpieczenia zaliczają się też te okresy, w których dana osoba była ubezpieczona w drugim państwie. I dotyczy to zarówno Ukraińców, jak i Polaków.

Nowa opłata od przyszłego roku. Polska rodzina będzie dokładać do przestarzałych technologiiNowa opłata od przyszłego roku. Polska rodzina będzie dokładać do przestarzałych technologiiCzytaj dalej

ZUS zaprzecza

ZUS zaprzecza informacjom, że emerytura dla Ukraińców będzie w pełni finansowana z polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS nie będzie opłacał lat, podczas których Ukrainiec pracował w swoim kraju. Za to będzie prawdopodobnie możliwe będą transfery świadczeń Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce na ich rachunki bankowe.

W praktyce przy orzekaniu, czy obywatel Ukrainy otrzymał prawo do minimalnej sumuje się okresy pracy z obydwu krajów. Potem świadczenie będzie sumowane, zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Po przekalkulowaniu sumy tych kwot wysokość świadczenia zostanie wyrównana do kwoty, jaką jest jest objęta minimalna emerytura w Polsce.

Jednak warto mieć na uwadze to, że dla osób, które mieszkają w Polsce minimalna emerytura nie jest “atrakcyjnym” świadczeniem, stąd trudno sobie wyobrazić, by ktoś miał z premedytacją wykorzystywać ten system - wiele na tym się nie da ugrać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Masz taki telefon? Uważaj, mają błąd, przez który możesz stracić wszystkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News