emerytura
Pixabay/nastya_gepp
Autor Komunikaty prasowe - 24 Stycznia 2020

Masz mniej dzieci, dostaniesz niższą emeryturę. Nowy pomysł ma zrewolucjonizować system

Pomysł na powiązanie wysokości emerytury z ilością dzieci - co i rusz przywoływany jest w debacie publicznej. Problemy demograficzne to duże zagrożenie dla systemu emerytalnego i już dziś należy zacząć myśleć o skutecznych rozwiązaniach. Jednak czy przedstawiona koncepcja miałaby sens?

Sytuacja demograficzna w Polsce nie wróży dobrze przyszłym emerytom

Pełnomocnik rządu ds. demografi Barbara Socha, udzieliła wywiadu Dziennikowi Gazecie Prawnej, w którym przestrzega, że przy obecnej tendencji demograficznej system emerytalny może stać się niewydolny.

Według prognoz ONZ w Polsce pod koniec stulecia może nas zostać jedynie 21 mln. Przy założeniu optymistycznym - najczarniejszy scenariusz przewiduje spadek liczby ludności nawet do 17 mln. Trend niskiej dzietności ciężko jest odwrócić. W Polsce przyjął się model rodziny 2+1 (rodzice i jedno dziecko). Nie jest to model gwarantujący pełną zstępowalność pokoleniową. Rząd Mateusza Morawieckiego za cel postawił sobie co prawda zwiększenie dzietności, jednak obecny jej wskaźnik na poziomie 1,45 nadal nie wystarcza. Pojawiają się więc kolejne pomysły jak zachęcić Polaków do prokreacji.

228 złotych emerytury miesięcznie. Jeden z czołowych polityków pokazał kwit228 złotych emerytury miesięcznie. Jeden z czołowych polityków pokazał kwitCzytaj dalej

Czym więcej dzieci tym większa emerytura?

Ale czy zmiany w systemie emerytalnym to dobry kierunek? "Myślę, że to nie jest fikcja. Być może sytuacja do tego nas zmusi" - te słowa Barbara Socha wypowiedziała na pytanie dziennikarzy o koncepcję emerytury powiązanej z liczbą dzieci. Takie rozwiązanie zdaje się jednak nie do przyjęcia dla wielu ekspertów, jak i zwykłych ludzi.

"Taki pomysł nie jest nowy i pojawiał się już w przestrzeni publicznej" - zauważa dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego i dodaje: "Nikt jeszcze chyba nie policzył dokładnie, czy taki system mógłby się zbilansować". Ekspert zastanawia się również: "Jaka wysokość takich składek? Czy dzieci płaciłyby w całości tylko na rodziców? Co z tymi, którzy dzieci nie mają? Albo co z dziećmi, gdy rodziców już nie ma? Nie będą płacić składek w ogóle?" - Trzeba przyznać, że bez odpowiedzi na te pytania, cała dyskusja pozostaje tylko teorią. Inni eksperci jak prof. Witold Orłowski komentują, że jest to temat, o którym można dyskutować, jednak sama koncepcja rodzi szereg problemów. Prof. Orłowski jako bardziej realne rozwiązanie widzi m.in. koncept emerytury obwatelskiej.

Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

Najpierw pozwólmy Polakom pogodzić rodzicielstwo z pracą

Jaka będzie przyszłość systemu emerytalnego? Czy wrócimy do modelu, gdzie pozostanie nam liczyć tylko na własne dzieci? Nie dla wszystkich zwiększanie dzietności wydaje się właściwym pomysłem w dobie globalnego przyrostu populacji. Faktem jest też, że aby zachęcić Polaków do posiadania dzieci, warto pomyśleć o powodach, dla których się na nie coraz częściej nie decydują. Jak sama Socha przyznaje w pierwszej kolejności należy wprowadzac rozwiązania pozwalające godzić rodzicielstwo z pracą. Być może w tym jest właśnie sedno problemu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prosiła lekarzy o wykonanie badań profilaktycznych, ale się nie zgodzili. Teraz zostały jej 3 lata życia
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News