Emerytura maksymalna to nowe rozwiązanie proponowane przez Lewicę
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Listopada 2019

Najbiedniejsi dostaną po 1600 zł. Projekt ustawy już jest gotowy

Emerytura minimalna podniesiona do 1600 zł i wprowadzenie emerytury maksymalnej - to główne założenia nowego projektu Lewicy dotyczącego zmian w systemie świadczeń emerytalnych.

Emerytura według Lewicy

Emerytura minimalna wynosząca 1600 zł oraz wprowadzenie maksymalnej emerytury. Lewica przedstawiła swój projekt zmian w systemie emerytalnym. Na czym ma polegać emerytura maksymalna?

Według założeń projektu emerytura maksymalna ma wynosić sześciokrotność pensji minimalnej w roku poprzedzającym rok, w którym ktoś decyduje się przejść na emeryturę - podaje superbiz.se.pl. Wobec tego jeśli projekt szybko zacząłby obowiązywać, to przy wynagrodzeniu minimalnym, które wynosi 2259 zł brutto, emerytura maksymalna w przyszłym roku wynosiłaby 13 500 zł brutto.

W grudniu możesz nie dostać 500 plus. Ośrodki pomocy społecznej mają już dosyćW grudniu możesz nie dostać 500 plus. Ośrodki pomocy społecznej mają już dosyćCzytaj dalej

Warto zaznaczyć, że stałoby się tak niezależnie od wysokości odprowadzanych składek. Jednak w praktyce emerytura maksymalna ma wynosić 15,6 tys. zł w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów, czyli od 2021 roku.

Emerytura minimalna w górę

Osoby, którym przysługuje emerytura minimalna, też mogą być zadowolone z projektu Lewicy. Gdyby projekt wszedł w życie, to emerytura minimalna zostanie znacznie podniesiona, bo aż o 500 zł, czyli wynosiłaby 1600 zł. Natomiast najniższa renta wynosiłaby 1200 zł. W 2019 roku emerytura minimalna to kwota rzędu 1100 zł brutto.

Projekt Lewicy zakłada też zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS. Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy znoszącej limit 30-krotności na składki ZUS. We wtorek, 19 listopada kontrowersyjny projekt ustawy został wycofany, m.in. dlatego, że Lewica nie zdecydowała się poprzeć projektu PiS-u.

Masa Polaków bez podwyżki płacy minimalnej. Pracodawcy znaleźli sposób na ominięcie prawaMasa Polaków bez podwyżki płacy minimalnej. Pracodawcy znaleźli sposób na ominięcie prawaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W zgliszczach samolotu odnaleziono list do Anny Jantar. Po latach ujawniono jego tragiczną treść
  2. Poród na autostradzie. 21-latka urodziła dziecko na A4
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Najgorsze informacje dla wszystkich Polaków. Nikogo nie ominą wielkie opłaty, ceny przygnębiają

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News