Świadczenia emerytalne jeszcze niepewne
biznesinfo.pl
Autor Komunikaty prasowe - 20 Listopada 2019

Plan emerytalny rządu niezgodny z konstytucją. Emeryci wciąż niepewni świadczeń

Emerytura 2020 - projekt zmian jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o ustanowienie górnego limitu emerytury. Przeczy to artykułowi 32. konstytucji.

Emerytura 2020 - projekt zmian przeczy konstytucji

Emerytura 2020 - okazuje się, że ustanowienie jej górnego limitu nie jest zgodne z konstytucją, a konkretnie przeczy jej 32 artykułowi. Tak uważa prawnik Marek Chmaj, specjalista prawa konstytucyjnego, jak podaje Businessinsider.pl. Pomysł o ograniczeniu świadczeń został zgłoszony przez Lewicę. “Projekt ustawy o podwyższeniu emerytury minimalnej do 1,6 tys. zł i ograniczeniu najwyższej do poziomu 15,3 tys. zł został złożony w Sejmie” - informuje Businessinsider.pl.

Ograniczenie kwotowe to dyskryminację obywateli

“Jeśli ktoś pracował więcej i dłużej, był wyżej wynagradzany za swoją pracę wpłacił do systemu więcej pieniędzy, to tym samym po zakończeniu kariery zawodowej przysługują mu wyższe świadczenia” – powiedział w rozmowie z Businessinsider.pl Marek Chmaj. Jego zdaniem ograniczenie kwotowe to nic innego jak dyskryminacja części obywateli, gdyż artykuł 32 konstytucji mówi, że „wszyscy obywatele są równi wobec prawa. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne” oraz, że “nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Zaopatrzenie emerytalne służb mundurowych

Według konstytucjonalisty taki zapis byłby przyczynkiem do dokładania się osób, które odprowadzają najwyższe składki do systemu, czyli współfinansowania przez nich emerytur innych osób. Co więcej, poruszył on jeszcze jeden problem: “Jest jeszcze jednak kwestia – z FUS wypłacane są również świadczenia poza systemem emerytalnym. Chodzi to o zaopatrzenie emerytalne służb mundurowych, sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku. Te świadczenia również są zagwarantowane przez konstytucję” - zaznaczył Marek Chwaj, zdaniem którego w przypadku, gdy projekt przejdzie przez parlament i zostanie podpisany przez prezydenta, będzie mógł zostać zaskarżony w Trybunale jako niekonstytucyjny.

Lidl wprowadza zupełnie nowy sposób płatności w sklepach. Klienci mogą być zdziwieniLidl wprowadza zupełnie nowy sposób płatności w sklepach. Klienci mogą być zdziwieniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W zgliszczach samolotu odnaleziono list do Anny Jantar. Po latach ujawniono jego tragiczną treść
  2. Rodzice nie byliby z niej dumni, gdyby znali prawdę. Ma 24 lata i zarabia krocie
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Najgorsze informacje dla wszystkich Polaków. Nikogo nie ominą wielkie opłaty, ceny przygnębiają
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News