Emerytura maksymalna to nowe rozwiązanie proponowane przez Lewicę
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Listopada 2019

Szykuje się rewolucja w emeryturach. Polacy nie dostaną więcej niż ustalona emerytura maksymalna?

Emerytura minimalna wynosząca 1,6 tys. zł i maksymalna w wysokości 15,6 tys. zł - to najważniejszy punkt w projekcie ustawy zgłoszonej przez Lewicę dotyczące polskiego systemu emerytalnego.

Emerytura minimalna i maksymalna - Lewica zgłasza projekt

Emerytura minimalna i maksymalna - to główne założenie projektu ustawy posłów Lewicy. Dyrektor ds. legislacji klubu Lewicy Dariusz Standerski zwraca uwagę, że ten projekt jest inny od projektu Prawa i Sprawiedliwości, który zakładał zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS. Zdaniem Standerskiego różnica polega na tym, że projekt Lewicy to projekt systemowy.

Emerytura minimalna podniesiona

“Projekt PiS to tylko skok na kasę, który zapewnia jednorazowe wpływy, jednocześnie nic nie zmienia w systemie (...) Projekt Lewicy to z jednej strony zniesienie limitu 30-krotności składki. Po drugie to mocne podwyższenie emerytury minimalnej do kwoty 1600 złotych, czyli to, co Lewica proponowała w swoim programie wyborczym” - powiedział cytowany przez biznes.radiozet.pl polityk. Gdyby projekt wszedł w życie, to emerytura minimalna zostanie znacznie podniesiona, bo aż o 500 zł. W 2019 roku emerytura minimalna to kwota rzędu 1100 zł brutto.

Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówByło 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówCzytaj dalej

Emerytura maksymalna - nowe rozwiązanie

Projekt wprowadza też instytucję do systemu. Standerski zapowiedział, że Lewica chce, aby została wprowadzona emerytura maksymalna. W pierwszym roku jej obowiązywania ma ona wynosić 15,6 tys. zł.

“Dla tych wszystkich, którzy zarabiają dzisiaj tak, że będą płacić wyżej niż ten limit 30-krotności, to dla większości z nich emerytury będą i tak wyższe, ponieważ wtedy np. jeżeli dzisiejszy pracownik, który zarabia dużo i będzie płacił coraz więcej składek i mógł liczyć dzisiaj na emeryturę w wysokości 4-4,5 tysięcy złotych, to w myśl naszego projektu będzie mógł liczyć na emeryturę rzędu nawet 6 tysięcy złotych” - powiedział Standerski.

Zdaniem Standerskiego nowy projekt Lewicy będzie korzystny dla niemal miliona osób, którym przysługuje najniższa emerytura, a przy tym wpłynie to korzystnie na budżet państwa. - “I tym się jeszcze różnimy od projektu PiS-u, że projekt PiS zabiera te 5 lub 7 miliardów złotych do kieszeni, a my przesuwamy te 5 miliardów złotych do najbardziej potrzebujących, którzy dziś mają najniższe emerytury” - powiedział Standerski. Jak podaje biznes.radiozet.pl, podczas prac w Sejmie projekt będzie prezentować Magdalena Biejat, wiceszefowa klubu oraz przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Projekt zniesienia limitu 30-krotności wycofany

W ubiegłym tygodniu posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy znoszącej limit 30-krotności na składki ZUS. We wtorek, 19 listopada kontrowersyjny projekt ustawy został wycofany, m.in. dlatego, że Lewica nie zdecydowała się poprzeć projektu PiS-u.

Biedronka może spodziewać się tłumów. Kurczak za 80 groszy, wędliny za 1 złotyBiedronka może spodziewać się tłumów. Kurczak za 80 groszy, wędliny za 1 złotyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zauważyłeś monetę w klamce od samochodu? Uważaj, złodziej ma już cię na oku
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  4. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  5. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News