Trzynasta emerytura finansowanie
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 20 Października 2019

Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba

Jak przyznaje Prawo i Sprawiedliwość pieniądze na trzynaste świadczenie emerytalne w wysokości 1100 zł brutto znalazły się dzięki dużo większym środkom w kasie ZUS. To oznacza, że składki odprowadzane przez pracujących, a przede wszystkim przez przedsiębiorców zostały zużyte na jednorazowe świadczenie emerytalne. Jako, że PiS obiecało dalsze wypłacanie "trzynastek" należy spodziewać się jeszcze większego ucisku przedsiębiorców.

Całą sprawę opisał "Fakt". Gazeta zauważyła, że pieniądze pochodzące - jak to mówią przedstawiciele rządzącej partii - "z dobrej sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych", to tak naprawdę pokłosie coraz większych składek do ZUS jakie zmuszeni są płacić przedsiębiorcy.

Obietnica wypłaty "trzynastki" pojawiła się już w lutym 2019 r., kiedy to przed wyborami do europarlamentu PiS obiecał emerytom wypłatę dodatkowego świadczenia emerytalnego, które otrzyma każdy senior niezależnie od wysokości jego podstawowej emerytury.

Emerytura za pieniądze przedsiębiorców

"Fakt" powołując się na słowa wiceministra rodziny i pracy Krzysztofa Michałkiewicza zauważa, że Prawo i Sprawiedliwość nawet niespcejalnie kryje fakt użycia pieniędzy składowanych w ZUS przez przedsiębiorców do zasilenia kont emerytalnych milionów Polaków. Cytując za "Faktem" dalszą część wypowiedzi wiceministra: "Ponadto od 1 stycznia 2018 r. zmieniły się zasady opłacania i rozliczania składek. (...) każdy przedsiębiorca otrzymał indywidualny rachunek składkowy, na który wpłaca wszystkie należności do poboru których zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (zamiast wcześniejszych trzech lub czterech kont). Uproszczenie i uszczelnienie systemu poboru składek od przedsiębiorców zwiększyło wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tego tytułu. W lipcu br. kwota wpłat na indywidualne rachunki składkowe w ZUS była wyższa o prawie 9 proc. niż w lipcu ubiegłego roku" - możemy przekonać się, że PiSowi pomógł także fortel księgowy, dzięki któremu całość składek polskich przedsiębiorców wylądowała w ZUS.

To wszystko oznacza, że przedsiębiorcy mogą spodziewać się dalszego podnoszenia składek. Jarosław Kaczyński obiecał bowiem polskim emerytom, że trzynaste świadczenie emerytalne będzie wypłacane co roku. Do tego wspominał także nawet o "czternastce", co spędza sen z powiek polskim przedsiębiorcom. I słusznie. Aby mieć pieniądze na sowite wynagradzanie emerytów rządzący muszą sięgnąć do kieszeni pracujących Polaków. Zważając na fakt, że to właśnie małe i mikroprzedsiębiorstwa są niezaprzeczalnym fundamentem zdrowego organizmu gospodarczego i ekonomicznej stabilności kraju, na emerytalne projekty PiS nie możemy patrzeć z optymizmem. Dalsze tego typu działania mogą przynieść objawy w postaci zakładania firm przez polskich przedsiębiorców w takich krajach jak np. Czechy czy Słowacja, gdzie jest dużo więcej udogodnień finansowych dla najmniejszych jednostek gospodarczych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News