Ponad milion emerytów pracuje
pexels
Autor Komunikaty prasowe - 20 Stycznia 2020

Ponad milion polskich emerytów musi borykać się ze znaczącym problemem. Liczby są zaskakujące

Nawet milion seniorów może dorabiać do emerytury — informuje Business Insider. Najczęstsze prace podejmowane przez osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, to praca jako stróż nocny, złota rączka lub sprzedawca

Pensja i emerytura

Nie można oszacować ile z tych osób pobiera już emeryturę, ale z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że obecnie 1,37 mln Polaków podejmuje się pracy, będąc już w wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).

Prawo pozwala na to, by osoba pobierająca już świadczenie mogła zarobić maksymalnie 3 452,20 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia. Jeżeli przekroczy tę kwotę, a nie będzie, to więcej niż 6 411,10 zł brutto, to świadczenie zostanie zmniejszone o sumę przekroczenia 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast zarobki powyżej 6 411,10 zł brutto całkowicie blokują wypłatę emerytury lub renty.

Za kierownicą Ubera

Najlepiej płatnym zajęciem dla osób w wieku emerytalnym okazuje się praca jako "złota rączka". Za tego typu pracę, jaką jest wykonywanie drobnych napraw i prac remontowych, seniorzy mogą liczyć do 35 złotych netto za godzinę. Osoby starsze chętnie też podejmują się takich prac jak przewóz osób poprzez aplikację Uber lub Bolt. Stawka godzinowa na jaką mogą liczyć, sięga nawet 25 złotych netto. Z badań zrealizowanych przez Personnel Service wynika, że seniorzy też chętnie podejmują się odpłatnej opieki nad dziećmi.

Niewiele otrzymują za to osoby pracujące jako stróż nocny lub sprzątaczka. Godzinowa stawka za tego typu pracę wacha się między 12,8 zł a 14 zł netto za godzinę pracy.

Motywacją do podejmowania pracy zarobkowej dla tych osób jak informuje Personnel Service, jest wolny czas do zagospodarowania oraz chęć powiększenia domowego budżetu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  2. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  3. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  4. Ludzie po 50-tce będą zarabiać mniej? Nawet emerytura nie wystarczy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News