emerytura
Pixabay/Chronomarchie
Autor Paulina Musianek - 14 Października 2019

ZUS obniżył emerytury bez informowania seniorów. Zmiany weszły po cichu

Emerytura w dół. Internauci alarmują, że seniorom obniżono wysokość świadczenia bez wcześniejszego informowania ich o tym. Decyzję o tej zmianie emeryci otrzymają po wyborach.

Emerytura obniżona “po cichu”

Emerytura miała zostać obniżona o ponad sto złotych, jak pisze pani Agata na jednej z facebookowych grup. Zmiana wysokości pobieranego świadczenia przez seniora wynika z odebrania jednego z dodatków.

“Dziś moja 87-letnia mama, zorientowała się, że jej emerytura jest od października tego roku o 150 zł niższa niż dotąd. W ZUS-ie dowiedziałyśmy się, że nie przysługuje jej już dodatek dla osób represjonowanych (mama jako mała dziewczynka była z bratem i swoją matką na przymusowych robotach w Berlinie)” SZOK! SMUTEK! - czytamy w poście.

Dodatkowe pieniądze dla osób przed 60. rokiem życia. Mogą otrzymać 470+ od państwa dzięki PPKDodatkowe pieniądze dla osób przed 60. rokiem życia. Mogą otrzymać 470+ od państwa dzięki PPKCzytaj dalej

Jak pisze pani Agata może to być skutkiem zmiany w artykule 13. ust. 1 z 15 III 2019 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Oburzona córka emerytki próbowała dowiedzieć się w urzędzie, skąd taka nagła zmiana w wysokości emerytury. Tam dowiedziała się, że “decyzja o cofnięciu tego dodatku nie została jeszcze emerytom wysłana.”

“Większość emerytów takich jak moja mama, którzy mieli dodatki za deportację, nie zorientowało się zapewne, że ma niższą emeryturę, a decyzję na papierze otrzymają… PO WYBORACH!!!! Jestem oburzona, że ustawodawca ukrył ten fakt, a tylko nagłaśniał, że emeryci dostaną wyższą emeryturę” - czytamy.

Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachKupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachCzytaj dalej

ZUS wyjaśnia sprawę

Według ZUS-u jest to pojedyńczy przypadek, a nie zmiana, która wpłynie na większe grono seniorów.

- Nie ma żadnego gremialnego problemu dotyczącego osób represjonowanych. Twierdzenie, że nowelizacja ustawy wprowadziła niekorzystne zmiany jest nieprawdą. To jest indywidualna sprawa jednej tylko naszej klientki a nie szerszy problem. Nie ma tu żadnych zmian wprowadzonych na niekorzyść klientów. Pani miała wydaną decyzją w oparciu o niewłaściwe przepisy – ta decyzja została zmieniona a stare świadczenie zostało zastąpione nowym. Może nasz pracownik sali obsługi w rozmowie z naszą klientką nie wyraził się dość precyzyjnie i stąd całe zamieszanie. Zapraszamy więc naszą klientkę, żeby jej wszystko dokładnie wyjaśnić - wyjaśnił portalowi superbiz.se.pl rzecznik prasowy ZUS, Wojciech Andrusiewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Znaki Zodiaku najpiękniejszych ludzi. To te 3 znaki są w stanie rozkochać w sobie cały świat
  6. Biedronka dostanie gigantyczną karę? Wszystko przez ceny, w tle miliardy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News