emerytura, banknoty
Pixabay
Autor Paulina Musianek - 19 Września 2019

Koniec z waloryzacją emerytur. Jest całkiem nowy sposób ich wyliczania

Emerytura ma wzrosnąć - taka jest obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Ile w przyszłym roku wyniosą najniższe świadczenia emerytalne dla seniorów?

Emerytura w górę

Emerytura minimalna ma wzrosnąć, jest to jeden z postulatów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

- Żyjemy coraz dłużej – i to cieszy. Dlatego po raz kolejny zwiększymy kwotę emerytury minimalnej do 1200 zł, co wydatnie poprawi jakość życia ponad pół miliona starszych osób w Polsce - zapowiedziano. Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". W ponad 200-stronicowym dokumencie zawarto również punkty dotyczące seniorów, m.in. właśnie podwyżkę najniższej emerytury, a także zmiany w waloryzacji tych świadczeń.

Poważne zmiany w kodeksie pracy. Będą dotyczyć wszystkich pracującychPoważne zmiany w kodeksie pracy. Będą dotyczyć wszystkich pracującychCzytaj dalej

Waloryzacja emerytur

PiS chce także, by najniższe emerytury i renty były objęte waloryzacją kwotową zamiast procentowej. Projekt partii zakłada, że niskie świadczenia emerytalno-rentowe nie będą już waloryzowane w oparciu o inflację i wzrost płac – ma to być na korzyść świadczeniobiorców.

Kwotowo - procentowa waloryzacja emerytur została wprowadzona w 2019 r. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wyniósł 102,86%. Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o ten wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł. W ten sposób najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosła do 1100 zł. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł. "Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia" - wskazali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie z propozycją, "minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 złotych". Zaś zgodnie z szacunkami PiS, po zmianach, w 2020 roku średnia emerytura wyniosłaby 2400 złotych, podczas gdy w 2019 roku jest to 2328 złotych.

14. emerytura

Ponadto PiS zapowiada wprowadzenie tzw. czternastej emerytury. Świadczenie będą otrzymywały osoby, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120% wysokości średniej emerytury (program w całości obejmie emerytów i rencistów, których świadczenie nie przekroczy ok. 2900 zł w 2021 r.).

Wielu klientów Lidla mogło zostać poważnie oszukanychWielu klientów Lidla mogło zostać poważnie oszukanychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Ciało jelenia całe pokryte jest w guzach. Fotografia dzikiego zwierzęcia poruszyła tysiące ludzi

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News