Emerytura
pxfuel.com
Autor Komunikaty prasowe - 18 Grudnia 2019

Co 10 Polak wierzy w emeryturę. Reszta wie, jaka jest prawda

Emerytura będzie mniejsza niż ostatnia pensja - co trzeci Polak nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak informuje money.pl, zaledwie 11% Polaków ma zaufanie do obecnego systemu emerytalnego w Polsce, a 63% nie oszczędza, ani nie inwestuje samodzielnie, by mieć wyższą emeryturę, mimo iż zdają sobie sprawę z wysokości potencjalnych świadczeń. 

Emerytura niższa niż ostatnie zarobki - tak twierdzi większość Polaków

Jak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna, 59% badanych zdaje sobie sprawę, że ich emerytura będzie niższa niż ostatnie zarobki, co dziesiąty (10%) sądzi, że jego emerytura będzie wyższa, a 27% tego nie wie. Badanie pokazuje również, że zaledwie 11% Polaków ma zaufanie do obecnego systemu emerytalnego w Polsce. Większość (61%) nie ma zaufania, a 28% nie jest w stanie jednoznacznie tego określić.

Co ciekawe, pomimo, że większość osób nie ma zaufania do systemu emerytalnego, to jednak aż 63 proc. ani nie oszczędza, ani nie inwestuje samodzielnie, by mieć wyższą emeryturę. Jedynie 37 proc. dorosłych Polaków deklaruje, iż podejmuje starania na poczet wyższej emerytury w przyszłości.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

Emerytura w wysokości ok. 30 proc. zarobków albo swiadczenia równe dla wszystkich

Obecnie średnie świadczenie emerytalne wynosi trochę ponad połowę przeciętnego wynagrodzenia, a według szacunków ludzie znajdujący się obecnie w przedziale wiekowym 30-40 lat będą otrzymywać emerytury w wysokości około 30% swoich ostatnich zarobków.

- Badanie pokazuje, że konieczne jest prowadzenie szerokich akcji edukacyjnych zachęcających do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Wciąż większość Polaków nie robi nic, by zwiększyć swoje świadczenia, a duża część nadal nie wie, że ich emerytury będą niższe lub jest błędnie przekonana, że będą nawet wyższe - mówi cytowana przez money.pl Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Ponad połowa Polaków (54%) jest zwolennikami systemu wyliczania emerytury opartego na liczbie przepracowanych lat oraz wysokości odłożonych składek, czyli systemu, który obecnie w Polsce obowiązuje. 13% Polaków jest natomiast zdania, że wysokość emerytury powinna być taka sama dla wszystkich, niezależnie od tego, jak długo ktoś pracował i ile składek odłożył.

Najwięcej zwolenników emerytury równej dla wszystkich jest wśród wyborców PiS (19%), a zdecydowanie mniej wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (8%) i Lewicy (6%). 14% badanych uważa, że wysokość emerytury powinna zależeć od innych rozwiązań, a 19% nie jest w stanie jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat.

Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacjiEmerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News