Emerytura dla 100 tys. Polaków
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 18 Września 2019

Wcześniejsza emerytura od zaraz. Skorzystać może nawet 100 tys. Polaków

Emerytura wcześniej i od zaraz brzmi dla wielu starszych Polaków niewątpliwie, jak nie lada gratka. Czy to jednak zapewni partii rządzącej poparcie? Mowa nawet o 100 tys. osób, które mogłyby na nią przejść już niebawem.

Emerytura przed osiągnięciem wieku emerytalnego to propozycja, którą Prawo i Sprawiedliwość ma dla nauczycieli. Ci po starciu z partią władzy po kwietniowym strajku, największym od początku lat 90. XX wieku, wciąż odczuwają niedosyt i skutki konfliktu. Akurat przed wyborami zaczynają się potwierdzać doniesienia o specjalnej ofercie dla nauczycieli.

Zgodnie z informacjami, które przekazuje Money.pl, Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe dać wcześniejszą emeryturę najstarszym z nauczycieli. Mowa nawet o 100 tys. osób, które na świadczenie emerytalne miałyby przejść od zaraz. Kiedy miałoby to mieć miejsce? Według Dziennika Gazety Prawnej, projekt odpowiedniej ustawy jest już gotowy, a Ministerstwo Edukacji czeka tylko na zielone światło od szarej eminencji rządu, Jarosława Kaczyńskiego.

Rzecznik Finansowy wskazał inwestycje, na których możesz stracić mnóstwo pieniędzyRzecznik Finansowy wskazał inwestycje, na których możesz stracić mnóstwo pieniędzyCzytaj dalej

Emerytura wcześniej dla nauczycieli

Według projektu do 2023 roku obowiązywać miałoby prawo wcześniejszego przechodzenia na emeryturę przez nauczycieli. Do tej kwalifikowaliby się ci spośród pedagogów, którzy mają na koncie 30 lat pracy i 20 lat przy tablicy. Pomysł po raz pierwszy pojawił się w kwietniu tego roku, ale najwyraźniej partia rządząca czekała do jego wprowadzenia w życie aż do okresu przed wyborami, by podbić sobie wynik, który osiągnąć ma przy urnach. Gdyby prawo weszło w życie, skorzystać z niego od razu mogłoby nawet 100 tys. osób.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że emerytura przysługuje nauczycielom w powszechnym już wieku emerytalnym 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Mogą też skorzystać z tzw. świadczenia kompensacyjnego, które uzależnione jest od stażu pracy oraz wieku wnioskujących. Ten powinien wynosić 55 lat dla kobiet i 58 dla mężczyzn.

Przechodząc na emeryturę w konkretnych miesiącach możesz dostawać dużo mniej pieniędzyPrzechodząc na emeryturę w konkretnych miesiącach możesz dostawać dużo mniej pieniędzyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Nie żyje 10-latek, który zatruł się skażonym mięsem. Cierpiał przez prawie 8 lat

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News